ŞİZOFRENİN ŞİFRESİ ÇÖZÜLÜYOR

Kaynak:sciencedaily-Çeviri: Ayda Çayır

Uluslar arası bir araştırma konsorsiyumunda şizofreni riskine katkıda bulunan pek çok genetik varyant keşfedildi. Bu genetik varyasyonların hastalık kalıtımının üçte birinden sorumlu olduğu tahmin ediliyor. Araştırmacılar ayrıca bu DNA varyasyonlarının pek çoğunun bipolar bozuklukta da rol oynadığını tespit ettiler.

Araştırmacılar 3,300’in üzerinde şizofren hastada ve 3,600 sağlıklı denekte yüz binlerce genetik varyantı test ettiler (tek nükleotid polimorfizmler). Çalışmada teorik modellere dayalı yeni analitik teknikler kullanıldı.

Her ne kadar DNA örneklemleri farklı araştırmacılar tarafından, farklı laboratuarlarda test edilmiş olsa da, tüm şizofren hasta gruplarında aynı geniş genetik varyant grubu yaygındı. Şizofreni ile ilişkili bu varyantların aynı zamanda bipolar bozukluk hastalarında da mevcut olduğu görüldü.  

Araştırmacılara göre bu bozukluklar beyin gelişimindeki ortak bir yatkınlıktan kaynaklanıyor olabilir.

Çalışmadaki bir başka önemli keşif de şizofreni ile en fazla ilişkilendirilen bazı mutasyonların immün sistemle ilişkili genlerde bulunuyor olması. Epidemiyolojik çalışmalardan elde edilen mevcut kanıtlara göre, hamileyken grip geçiren annelerin çocuklarının ileride şizofreniye yakalanma riski daha yüksek.
Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.