ŞİZOFRENİYE YOL AÇIYOR

CNN

Genetik mutasyonların, bazı kişileri şizofreni hastalığına daha elverişli kıldığı belirtildi.

ABD'de yayımlanan "Proceedings of the National Academy of Science" adlı dergide dün yayımlanan iki Kanadalı bilimadamının araştırmasında, mutasyon geçirmiş SHANK3 adlı genin bazı şizofreni hastalarında tespit edildiği belirtildi.

Araştırmacılardan olan Montreal Üniversitesi'nden Profesör Guy Rouleau, "Araştırmamız, şizofreni vakalarının çoğunun SHANK3 adlı genin geçirdiği mutasyondan ileri geldiğini gösteriyor" dedi.

Rouleau, başka incelemelerin, SHANK3 geninin şizofreni hastalığında belirleyici olduğunu göstereceğinden emin olduklarını da ifade etti.

Fransa'nın başkenti Paris'teki Pastör Enstitüsü uzmanları, otizm hastalığıyla ilgili olarak ve sinir hücreleri arasında iletişimin sağlanmasında anahtar rol oynayan SHANK3 adını verdikleri yeni bir gen keşfetmişti.

Düşünce, duyuş ve davranışlarda önemli bozukluklara, kişinin gerçeklikten kopmasına yol açan ve psikiyatrik bir hastalık olan şizofreni, dünya nüfusunun yüzde 1'ni etkiliyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.