ŞİZOFRENİYİ TETİKLİYOR

Sciencedaily - Çeviri: Ayda Çayır-NP Grup

Kedi dışkısı veya pişmemiş veya yetersiz pişmiş enfekte et yoluyla bulaşan toksoplazmosiz sanıldığından çok daha yaygın. Birleşik Krallık nüfusunun %10-20'sinin ve ABD nüfusunun %22'sinin kist formunda parazit taşıdığı tahmin ediliyor. Parazit taşıyıcılarının çoğu sağlıklı olsa da, immün sistemi baskılanmış olanlarda, özellikle gebe kadınlarda, zaman zaman ölümle neticelenebilen, ciddi riskler söz konusu.

Proje lideri Dr Glenn McConkey, Toksoplazmosizin beyindeki bazı kimyasal habercileri değiştirdiğini belirterek şöyle söyledi:

"Bu değişiklikler davranışları ciddi biçimde etkileyebiliyor. Araştırmalar şizofreni ve toksoplazmosiz enfeksiyon insidansları arasında doğrudan istatistiksel bir bağlantı olduğunu ortaya koyuyor. Parazit beyin hücreleri içerisinde kist oluşturarak, beyni enfekte ediyor ve dopamin yapmak için gerekli olan, tirosin hidroksilaz adı verilen bir enzim üretiyor. Parazitin dopamin üretebilmesi Parkinson Hastalığı, Tourette sendromu ve dikkat eksikliği bozukluğu gibi, nörolojik durumlarla potansiyel bir bağlantıyı akla getiriyor."

TOKSOPLAZMOSİZ NEDİR?

Toksoplazmosiz, kedilerdeki mikroskobik bir parazit tarafından şekillenir. Toksoplazmosizin en önemli riski insanı enfekte edebilmesidir. Eğer bu enfeksiyon gebe bir kadına, gebeliğin erken dönemlerinde bulaşacak olursa fötüsta ciddi hasarlar meydana gelebilir

İnsanlar bu paraziti enfekte yumurta ile bulaşık yeşillikler yoluyla, kedilerin kumunu temizledikten sonra ellerini yıkamadan bir şeyler yediklerinde ya da enfekte etleri yemek yoluyla alırlar. Ayrıca bağışıklık sistemleri baskılanan insanlarda enfeksiyon riski de artmaktadır. İnsanların enfeksiyonu almasının en sık yolu kedilerle temas değil, az pişmiş et yemeleridir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.