ŞOFÖRE ÖFKE KONTROLÜ EĞİTİMİ

A.A

Otobüs şoförlerine, psikolojik danışmanlar eşliğinde stres yönetimi ve öfke kontrol tekniklerini içeren ve bir ay süren eğitim verildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, 2 bin 500 otobüs şoförüne, psikolojik danışmanlar eşliğinde,  iletişim becerileri, stres yönetimi ve öfke kontrol tekniklerini içeren ve bir ay süren eğitim verdi.

EGO Genel Müdürü Ömer Ulu, otobüs yolcularına yönelik yaptıkları ankette,  en çok şikayetin otobüs şoförünün kaba davranışlarından gelmesi üzerine, eğitim  çalışması başlattıklarını söyledi.

Geçtiğimiz yıllar, otobüslerin yıpranmış ve modern olmamasından dert  yanan yolcuların günümüzde şoförün davranışından yakınması üzerine eğitime  ağırlık verdiklerini bildiren Ulu, şöyle devam etti:

"Otobüslerin yıpranmış durumlarına ilişkin şikayetleri, alınan doğal  gazlı otobüslerle giderdik. Son derece modern otobüslere kavuştuk. Hem çevreyi kirletmiyorlar hem de yolcuların beklentisini karşılayacak düzeydeler. Bin 950 otobüsümüz var. Bunlardan bin adeti doğal gazlı olarak çalışıyor. Her gün bin 400  aracımızı sefere çıkarıyoruz. Direksiyon başında, yoğun tempoda çalışan  şoförümüzün daha iyi hizmet vermesi ve kendisiyle daha barışık olması adına bu  eğitimlere başladık. Şoförlerimizden de son derece olumlu tepkiler alıyoruz.  Eğitimin evlerindeki ailelerine kadar iyi yansımasının olduğunu gözlemliyoruz."

2 bin 500 otobüs şoförüne, psikolojik danışmanlar eşliğinde, "iletişim  becerileri", "stres yönetimi", "öfke kontrol teknikleri", "araç kullanımı"  ile "duygusal tutum ve davranışları" içeren, bir ay süreli eğitim verildiğini  bildiren Ulu, bu eğitimlerin arasına önümüzdeki aylardan itibaren, "hızlı okuma  teknikleri, "bilgisayar kullanımı" gibi aktiviteleri de serpiştirmeyi  planladıklarını söyledi.
        
ŞOFÖRLERE PSİKOLOJİK DESTEK
        
Psikolojik Danışman Yrd. Doç. Dr. Gülgan Karahalil de, şoförlere 50'şer  kişilik gruplar halinde, psikolog Nazan Yiğit'le birlikte hizmet içi eğitim  hizmeti verdiklerini söyledi.

Eğitimlerde yüz yüze yapılan iletişim ve eğitim tekniklerine önem  verdiklerini ve yarar sağladığını gözlemlediklerini anlatan Karahalil, ilk  günlerden itibaren şoförlerin davranış kalıplarında değişimi fark ettiklerini  bildirdi.

Eğitim alan şoförün, bunu evindeki eşine kadar yansıttığını dile getiren  Karahalil, "Eşine karşı son derece duyarlı ve evine çiçek götürmeye başlayan  şoför sitilleri ortaya çıktı. Kimi şoförler de eğitimden o kadar memnun kaldılar  ki, eşleri gibi diğer aile fertlerinin de katılması yönünde taleplerle geldiler.  Önümüzdeki aylarda yapılacak yeni eğitim çalışmasında bunu gündeme alacağız"  diye konuştu.

İnsani iletişimin çok önemli olduğunu ifade eden Karahalil, şoförlerin  karşıdaki yolcuya "hanımefendi", "beyefendi" tarzında yaklaşmalarını  ilettiklerini söyledi.

Yaptıkları eğitime otobüs şoförlerinin yoğun ilgi gösterdiğini bildiren  Karahalil, şoförlerin yolcunun paso göstermemesi, gidilecek güzergaha ilişkin  defalarca soru sorması gibi durumların kendilerinde bıkkınlık yaratmasından  yakındıklarını belirtti.

Eğitimde, sıkıntı oluşturan durumlarla nasıl baş edeceklerine ilişkin  yöntemlerin öğretildiğini ifade eden Karahalil, değiştirebilecekleri bazı  davranış kalıplarını "değiştirme", değiştirmeyeceklerini ise "kabul etme"  yönünde şoförlerin psikolojilerini yönlendirdiklerini anlattı.
        
ŞOFÖRLER GÜLER YÜZ BEKLİYOR
        
Otobüs şoförleri, alınan eğitimin yarar sağlayacağı konusunda görüş  birliği yaptılar.

Otobüs şoförü İbrahim Kızılarslan, yolculardan kendilerini  küçümsememesini istediklerini belirterek, "Otobüse binen yolcunun 'şoför işte,  ne olacak' şeklinde aşağılayan ve adam yerine koymayan tavırlar sergilemesini  istemiyoruz. Önemsenmek istiyoruz" diye konuştu.

Önderhan Gültekin de, aldıkları eğitimler arasında özellikle "öfke  kontrolü"nün önemli olduğunu ifade ederek, mesleklerinin tüm gün direksiyon  başında ve yoğun trafiğin içinde geçmesi dolayısıyla stresli olduğunu söyledi.  Öğretilen tekniklerle stresin üstesinden gelmeyi başaracaklarına inandığını dile  getiren Gültekin, eğitimin yarar sağladığını belirtti.

Mustafa Özdemir ise, 20 yıldır şoför olduğunu, yolcudan güler yüzlü  davranış, "günaydın", "iyi günler" tarzında iyi dilekler beklediklerine  dikkati çekti. Gün içindeki motivasyonlarını kaybetmemeleri için, yolcunun olumlu  yaklaşımının rahatlatıcı etkisini olacağını anlatan Özdemir, psikolojilerinin  düzgün olmasının yolcuya da olumlu yansıyacağını kaydetti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.