Soğuğa ‘içten’ meydan okuyun

Bu kış bir hayli zor geçiyor. Hava sıcaklığının gösterdiği değişimler yüzünden çoğu zaman ne giyeceğimizi, nasıl sıcak kalacağımızı şaşırsak da çözümü içeride aramamız gerekiyor.

Beslenmenizde yer vermeniz gereken birkaç önemli yiyecekle içinizi ısıtabilir, dondurucu soğuklara karşı savaş açabilirsiniz.

Patates demişken, bu tatlı patatesin bildiğiniz patatesten farklı olduğunu belirtelim… Görünümü normal patatesi andırsa da içi daha koyu bir renge sahip. Tadı pişmiş kestaneyi andıran tatlı patatesin en çok lif oranı yüksek. Bir adedinde 26 g karbonhidrat bulunduran sebzenin, neredeyse yok denecek kadar az yağ oranıyla bağışıklık sistemini koruyan ve soğuk algınlıklarını engelleyen bir etkisi var.

MUZ

Muz deyince aklınıza potasyum geliyor değil mi? Haklısınız… Çünkü bir adet muzda tam 370 mg potasyum bulunuyor. Bu da yüksek tansiyon riskinin neredeyse sıfıra düşürülmesi anlamına geliyor. Günlük magnezyum ve B vitamini ihtiyacını karşılayan muzu günün her saati tüketebilirsiniz. Kahvaltılarınızda fıstık ezmesi ya da reçellerle birlikte yiyerek enerjisini yükseltebilir, dışarı çıktığınızda kanınızı donduran soğuğu görmezden gelebilirsiniz.

DUT VE ÜZÜM PEKMEZİ

Annelerinizden ya da aile büyüklerinizden “Biraz pekmez ye, üşümezsin” denildiğini hatırlarsınız. Elbette bir bildikleri vardı… Üzüm, dut, ardıç ve keçiboynuzu gibi çeşitleri bulunan pekmezleri, doğal ve katkısız olarak tercih ettiğiniz sürece tehdit oluşturmuyor. Her sabah kahvaltıdan önce ya da sonra yutacağınız bir yemek kaşığı pekmez, sizi gün içinde sıcak tutmaya yardımcı oluyor. Pekmez, içerisindeki doğal şeker sayesinde kan değerlerinizi ve kan basıncınızı olması gereken seviyeye getirerek enerjinizi de koruyor.

CEVİZ

Ceviz her zaman iyi bir besin ama kışın daha da işe yarıyor. İster tek, ister salatanızın içinde, ister tatlınızın üzerine koyarak tüketin, ceviz her durumda kurtarıcınız olacak. Her gün düzenli olarak üç-dört adet tüketilmesi tavsiye edilen ceviz, kalp atışlarını düzenlemesinin yanı sıra Omega-3 ve Omega-6 yağları sayesinde üşümenize de engel oluyor. Antioksidan etkisi gösterirken aynı zamanda kas dokusunu yenilemeye yardımcı oluyor. Düzenli egzersiz yapanlara duyurulur…

YULAF EZMESİ

Spor yapanlar yulafın ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu bilir. Yüksek besin değerleri sayesinde sporculara egzersiz sonrasında kaybettikleri ve almaları gereken enerjiyi vermede yardımcı olan yulaf ezmesi, en iyi kahvaltı seçeneklerinden biri. Uzun süre tok tutması ile bilinen yulaf ezmesi, kan şekerini düzenliyor ve kolestrol seviyesini düşürüyor. Şeker oranı sadece yüzde 1 olan yulaf, bu açıdan yararlı bir enerji kaynağı. Yapacağınız yulaf ezmeli kahvaltıda, kasenizin içine biraz süt, birkaç parça meyve ilave ederek daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

BALKABAĞI

A, C, K vitamini, potasyum, fosfor, magnezyum ve kalsiyum değerleri açısından zengin bal kabağı, kansızlığa bağlı üşüyen kişilerin bir numaralı kurtarıcısı. Yüksek oranda lif içeren bu besin, sindirim sistemini rahatlatarak hızlandırıyor. Beta karoten ve likopenden zengin olması ile kalp rahatsızlıklarını da önleyen bal kabağı, kasları güçlendirerek vücut direncini iki katına çıkarıyor.

AVOKADO

Sağlıklı beslenmeyi bir yaşam şekli haline getirmiş kişilerin sıkça tükettiği avokadonun faydaları saymakla bitmiyor. Doymamış yağ asitleri ile yüksek kolestrolü ciddi şekilde engellemesiyle ün salmış avokado, bünyedeki toksik maddeleri etkisiz duruma getirerek, oluşabilecek tüm hastalıklara da karşı koymuş oluyor. Avokadoyu tüketebilmeniz için yumuşamasını beklemeniz gerekiyor. Sonrasında da ister dilimleyerek ister kaşıklayarak ya da salatanızın, yemeğinizin yanında yiyebilirsiniz.

HÜRRİYET

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:21 Şubat 2017Yayınlanma Tarihi:20 Şubat 2017

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.