SOĞUK DEPRESYON YARATIYOR

A.A

Kışın yaşanan aşırı soğuklar nedeniyle güneş ışığından az faydalanılmasının depresyona yol açabildiği bildirildi.

 


Erzurum Numune Hastanesi Psikiyatri Şefi Dr. Ahmet Bülent Yazıcı, güneş ışığının karanlık ortamlarda salgılanan, insanların fiziki hareketlerini yavaşlatan ve uyku veren melatonin hormonu kontrol altına alarak, fazla salınımını önlediğini söyledi.

Kışın insanların yeterli güneş ışığı alamadıklarını, bunun da depresyona yol açabildiğini belirten Dr. Yazıcı, "Kış döneminde depresyon oranı artıyor. Hastanemize depresyon şikayeti ile başvuran kişi sayısında da gözle görülür bir artış oluyor. Kış mevsiminde ayrıca depresyonun şiddeti de artmakta" dedi.

Depresyonun dikkat dağınıklığı, kasvetli ruh haline bürünme, hareket etme isteksizliği gibi belirtileri bulunduğunu kaydeden Dr. Yazıcı, kış mevsiminde yaşanan depresyondan kurtulmak için daha fazla güneş ışığına çıkılması gerektiğini bildirdi.

Soğukların azaldığı saatlerde güneş ışığına çıkılmasının faydalı olacağını belirten Dr. Yazıcı, şöyle devam etti:
"İnsanlar aşırı soğuklar nedeniyle kış aylarında pek dışarıya çıkmıyorlar. Bu da güneş ışığından yeterli faydalanılmamasına, dolaylı olarak da depresyona yol açabiliyor.

Hayata karamsar bakma, hareket etme isteksizliği gibi belirtileri olan depresyondan kurtulmak için, insanlarımız yeni hobiler edinmeli ve daha fazla aktivasyonlara katılmalıdırlar. Kışın spor yapmaya yönlenmeleri gerekli. Soğuk diye evlerine, bürolarına kapanmamalıdırlar. Isının yüksek olduğu saatlerde yürüyüşler yapılmasını da öneriyoruz."
mevsim, depresyon, beyin, bunalım, sıkıntı, sosyal, stres


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Kasım 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.