SOĞUKTA YÜZ FELCİNE DİKKAT

DHA

Aşırı soğuk ve rüzgarlı havalarda yüz felcine karşı dikkatli olun, dışarıya çıkarken boyun ve yüz kısmınızı koruyun.

Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Yüksel Sandıkçı, aşırı soğuk ve rüzgarlı havalarda yüz felcine karşı dikkatli olunması gerektiğini, dışarıya çıkarken boyun ve yüz kısmının korunmasının önemli olduğunu söyledi.

Dr. Yüksel Sandıkçı, kışın yüz felci vakalarının artmasından dolayı soğuk havalarda dikkatli olmak gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Dr. Sandıkçı, yüz felcinin yüz kaslarını etkileyen ve çok hızlı gelişen bir felç durumu olduğunu söyledi.

Dr. Sandıkçı, soğuk rüzgarlı havalarda otomobilde giderken camların açılmaması gerektiğini söyledi. Dr. Sandıkçı, "Yüz felci yüz kaslarını etkileyen ve çok hızlı bir şekilde gelişen bir felç durumudur. Yüz hareketlerini sağlamak amacıyla beyinden gelen komutları kaslara ileten yüz sinirindeki sorunlar bu hastalığa neden olmaktadır. Bu felç türünde yüzün yarısı kısmen hareketsiz ve ifadesiz kalır.

Yüz felci geçiren kişi alnını kırıştıramaz, gözünü kapatamaz, dişlerini gösteremez, dudaklarını büzemez, ıslık çalamaz. Ağız köşesi kıvrımı düzleşir. Dilin ön kısmında tat duyusu bozulur. Şoförlerde aracın penceresini açarak seyahat etmesinden dolayı sıklıkla karşımıza çıkar" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.