SOĞUKTAN TAHİNLE KORUNUN

A.A

Havaların soğumasıyla  birlikte vücut direncinin düşmesi sonucu hastalıklara yakalanmamak için tahin tüketin.

 


Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim  Üyesi Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan, faydaları  saymakla bitmeyen besinlerden biri tahinin tüketiminin yılın belirli aylarıyla  sınırlı kalmaması gerektiğini belirtti.

Yüzde 100 doğal bir gıda ürünü olan tahinin vücuda enerji verdiğini ifade  eden Özcan, “Tahin, gereksinim duyduğumuz yağ asitlerinin oluşmasına da katkı  sağlar. Ayrıca besinlerin midemizde uzun süre kalmasına yardımcı olarak acıkmayı  geciktirir” dedi.

Tahinin hammaddesi olan susamın yüzde 30'un üstünde protein, yüzde 55  oranında yağ içerdiğini anlatan Özcan, şunları kaydetti:

“Tahinin tüketimi sade olduğu gibi bal ve pekmez gibi tatlılarla  birlikte de tüketilebilmektedir. Ayrıca fırın ürünleriyle birlikte tüketimi de  söz konusudur. Hafif laksatif ve idrar söktürücü özelliğinin yanı sıra A, B ve E  vitaminlerince de zengindir. Mineral olarak demir ve kalsiyumca zengindir.  Tahinin en büyük özelliği protein, vitaminler, mineraller, antioksidanlar,  esansiyel yağ asitler ve lesitin bakımından çok zengin olmasıdır. İçerdiği  Omega-9 oranı ve antioksidanlar nedeniyle ısıya ve ışığa karşı dayanıklıdır.  İçeriğinde sesamol, sesamolin ve sesamin gibi doğal antioksidanlar mevcuttur. Öte  yandan tahinde fazlaca bulunan E vitamini çok güçlü bir antioksidandır. Bu  antioksidanlar hücre yapısının bozulmasının yanı sıra, damar sertliği ve  tıkanmaları engeller.”
        
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

        
Tahinin bağışıklık sistemini de güçlendirdiğini dile getiren Özcan,  tahinin vücüda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler ve bazı ilaçların  yarattığı toksinlere karşı koruma sağladığını bildirdi.

 Özcan, tahinde fazla miktarda bulunan E vitamini ile tüm bu yararların  vücuda kazandırılabileceğini vurgulayarak, “Tahinin hücrelere enerji vererek  metabolizmanın hızını artırması, daha zinde bir vücudun oluşmasına yardımcı  olması, enerji sağlayarak soğuğa dayanıklılığı artırması en önemli yararları  olarak belirtilebilir. Bu nedenle özellikle vücut direncinin düştüğü bu günlerde  soğuktan korunmak için bol bol tahin tüketilmeli” diye konuştu


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.