SOLARYUM ALIŞKANLIK YAPABİLİR

REUTERS

Solaryum, alkol veya uyuşturucu bağımlılarında gözlendiği gibi ultraviyole ışınlarına bağımlılık hissi yaratabilir.


New York eyaletindeki Albany Üniversitesi ile Memorial Sloan-Kettering  Kanser Araştırma Merkezi'nden profesörler tarafından yürütülen ve 421 öğrenci  üzerinde yapılan araştırmaya göre, deneklerin yarısından fazlası (229) yılda  ortalama 23 kez solaryuma giriyor.

Diğer maddelere bağımlılık konusundaki sorulardan esinlenilerek yapılan  ölçümlere göre, deneklerin yüzde 70'i yapay bronzlaşmaya bağımlılık işaretleri  gösterdiler.

Bulgularını Archives of Dermatology'de yayımlayan araştırmacılar,  ultraviyole ışınlarının yapay olsun olmasın sağlık için tehlikeleri konusunda  kamuoyunu bilgilendirme çabalarına rağmen, özellikle genç yetişkinler arasında  yapay bronzlaşmaya başvuranların sayısında artış görüldüğü saptamasından  bulundular.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.