SONUÇ MUTSUZLUK ÇIKTI

ANKA

Türkiye İşçi Emeklileri  Derneği,  aralarında İstanbul, Bursa,  Kocaeli, İzmir, Zonguldak, Karabük, Ankara, Konya, Antalya, Mersin, Gaziantep,  Sivas, Trabzon, Rize, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır, Erzurum, Iğdır ve Van'ın  bulunduğu 47 ilde 4 bin 362 emeklinin katılımıyla "Türkiye Emekli Profili  Araştırması" gerçekleştirdi.

Araştırmaya göre, emeklilerin yüzde 72,2'si günlük gazete alamıyor.  "Günde 1 tane" gazete alanların oranı yüzde 26,2, "birden fazla" gazete  alanların oranı ise yüzde 1,6'da kalıyor.

Emeklilerin yüzde 92,3'ü haftalık veya aylık dergi alamıyor. Bu  yayınlardan "bir tane" alabilenlerin oranı yüzde 7,4, "birden fazla"  alabilenlerin oranı da yüzde 0,3 düzeyinde bulunuyor.

Emeklilerin yaklaşık 10'da 9'u da kitap alamıyor. Kitap alamayanların  oranı yüzde 88,8'e çıkarken, yüzde 9,6'sı "ayda bir", yüzde 1,6'sı da "ayda  birden fazla" kitap alabiliyor.

Sinemaya hiç gitmeyen emeklilerin oranı yüzde 81'e ulaşıyor. Emeklilerin  yüzde 14,7'si "yılda bir", 2,8'i "ayda bir", yüzde 1,5'i "haftada bir"  sinemaya gidebiliyor.

Emekliler arasında tiyatroya gidebilenlerin oranı da düşük düzeylerde  kalıyor. Bu soruya katılımcıların yüzde 86,4'ü "hiç gitmedim", yüzde 11,1'i  "yılda bir", yüzde 1,6'sı "ayda bir", yüzde 0,9'u "haftada bir" yanıtını  veriyor.

Araştırma, içinde bulunulan koşullarda emeklilerin ruh halini de ortaya  koyuyor. "Ülkemizin bir emeklisi olarak mutlu bir yaşam sürdüğünüze inanıyor  musunuz?" sorusuna emeklilerin tamamına yakını "hayır" yanıtını veriyor.  Emekliler arasında "mutlu olmadığını" söyleyenlerin oranı yüzde 95,6'yı  bulurken, "mutlu olduğunu" belirtenlerin oranı yüzde 4,4'te kalıyor.
        
"HEM MUTSUZ HEM UMUTSUZ"
        
Araştırma sonuçlarını değerlendiren TİED Başkanı Kazım Ergün, geçim  sıkıntısı çeken, zorunlu ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanan emeklilerin  kültür-sanat gibi sosyal harcamalarını neredeyse tamamen kısmak zorunda kaldığını  söyledi.

Emeklilerin içinde bulunduğu durumu göstermek amacıyla yaptıkları  araştırmanın kaygı verici sonuçlar ortaya koyduğunu ifade eden Ergün, şunları  kaydetti:

"Çalışma çağındaki birçok insan günlük işlerden, yoğun hayat temposundan  kimi zaman kültür-sanat etkinliklerine zaman ayıramayabiliyor. Emeklilik  döneminde ise insanların fedakarlıkta bulunmak zorunda kaldığı bu etkinliklere  zaman ayırması bekleniyor. Oysa emeklilerimiz içinde bulundukları dar boğazda  kitap ve gazete okuyamadığı gibi tiyatro ve sinemaya da gidemiyor.

Emeklilerimiz ülke ve dünya gündemini takip etmekten uzak ve adeta  yalıtılmış bir yaşam sürdürmek zorunda kalıyor. Araştırma, emeklilerimizin artık  okumaktan giderek uzaklaştığını ortaya koymaktadır. Diğer taraftan emeklilerimiz  sanatsal etkinliklerden de uzaklaşmaktadır. Emekli kültürsüz ve sanatsız  kalmaktadır. Emeklilerimiz, ekonomik olumsuzluklar yüzünden birçok şeyden mahrum  kaldığı gibi kültür ve sanattan da mahrum durumdadır. Bütün bunların doğal sonucu  olarak emeklilerimiz mutlu değildir ve yaşadıkları krizlerin mağduru olarak hem  mutsuz hem de gelecekten umutsuz bir yaşam sürdürmektedir."

Ergün, yöneticilerin bu gerçekleri görerek, tedbir alması gerektiğini  belirtti. Kazım Ergün, "Emeklilerimiz yeniden tiyatro ve sinemayla  tanıştırılmalı, yeniden kitap ve gazete okuyabilir duruma getirilmelidir." dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.