Hedefleri Ertelemeyelim, Fırsatları Değerlendirelim

Sınav sonuçları açıklandı, puanlar alındı. Tercih için heyecan dorukta. Hiç kolay değil, hayatlarının en zor kararlarını verecekler.

Hedefleri Ertelemeyelim, Fırsatları Değerlendirelim

Çocukluklarını, gençliklerini bu yola adadılar, istedkleri bölümü okumak için yıllar boyu çalıştılar. Şimdi karar anı. Ama işleri zor, yarış zorlu çünkü. Belki de çocukluk yıllarından beri hedefledikleri meslekler var ve şimdi ona çok yakınlar. Yıllara yaydıkları hayallerine, gelecek ideallerine ulaşmak için artık sadece gün sayıyorlar. Ama bir de puan gerçeği var tabi. Kimi bekledileri puanı almanın sevincini yaşıyor. İstedikleri bölüme yerleşmeye sayılı günler var. Kimi  ise aldıkğı puandan hiç memnun değil. Hayallerini süsleyen bölüme yerleşmeleri oldukça zor görünüyor. Kara kara düşünüyorlar. Hiç tercih yapmayıp, sonraki sınava mı hazırlansalar, yoksa puanlarına göre bir bölüme mi yerleşmeye çalışsalar diye sorup duruyorlar. İşin içinden çıkmak zor elbet. Hayal kırıklığı hiç kolay değil. Acaba mezuna mı bıraksak diyorlar, yani bu yıl hiç tercih yapmasak da  önümüzdeki yılın sınavına tekrar çok yoğun hazırlansak nasıl olur diye düşünüyorlar.

Karar vermek zor, ancak çözüm ertelemek de değil bence.  Bu konuyu biraz daha ayrıntılı ve sağduyulu olarak masaya yatırmaları ve değerlendirmeleri daha iyi olur. Yükseköğretimin adaylara sunduğu önemli avantajlar var. Çift anadal ve yandal programları bu yöndeki en önemil avantajlar. Bir bölüme yerleşen öğrenci bölümdeki başarısına da bağlı olarak, aynı zamanda başka bir bölümde de çift anadal programı kapsamında eğitim almaya hak kazanabilmektedir. Böylece aynı anda, aynı üniversitede biraz daha emek vererek iki ayrı programdan, iki ayrı diplomayla mezun olma şansı var. Genç üniversite adayları için bu da önemli bir seçenek olabilir. Hayal kırıklığının verdiği kafa karışıklığıyla hedefe ulaşmayı ertelemek yerine,  puanlarına uygun bir bölümden eğitimlerine başlayabilirler. Oradan da hedef olarak koydukları bölümde ÇAP olanağı yakalayabilirler. Belirsizliğe hedef ertelemektense, belirgin olandan başlamak daha doğru olmaz mı?

Hedefi Çoğaltarak Gerçekleştirmek Mümkün

Üniversitelerin öğrencilere sunduğu çift diploma veya yandal avantajı, onların bir an önce sistemin içerisine dahil olarak hedeflerine ulaşmaya çalışmalarına olanak vermektedir. Örneğin, Üsküdar Üniversitesi’nde psikoloji okumak isteyen biri, bu bölüme yerleşmek için yeterli puan alamadıysa, üniversitenin başka bir bölümüne yerleşerek, ardından da psikoloji bölümünü ÇAP kapsamında okuyabilir. Böylece bir bölümü hedeflerken, iki bölümden mezun olabilmekte, iki diplomaya sahip olmakta, bu da ona meslek yaşamında daha fazla olanak sunmaktadır. Bu müthiş bir olanak ve adayların, hedefe erişimi ertelemek yerine bu avantajı kullanarak hedefi bir an önce, üstelik de çoğaltarak, zenginleştirerek gerçekleştirmeleri  mümkün.

Karar vermeden önce mutlaka üniversiteleri dolaşsınlar, tercih danışmanlarından bilgi alsınlar. Biz Üsküdar Üniversitesi akademisyenleri olarak buradayız. Tercih danışmanlarımız yerleşkelerimizde, adaylarımızı istedikleri tüm ayrıntılar hakkında bilgilendirmek üzere hazırlar. Hayal kırıklığı yaşamak yerine, gelip bizlere danışsınlar. Hedefe nasıl bir an önce ve de ekstra avantajlarla ulaşılabileceğinin yol haritasını birlikte belirleyelim. Zaman değerli, ertelemek yerine rasyonel karar vermek gerekir. Bunun için de doğru yerde olmak, doğru kişilerle görüşmek, doğru tercihte bulunmak gerekir.

Prof. Dr. Nazife Güngör
Üsküdar Üniversitesi Rektörü

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Temmuz 2023

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.