SORUN PSİKOLOJİK Mİ

Anneyizbiz

Erkeklerin ve dolayısıyla kadınların korkulu rüyası olan iktidarsızlık psikolojik mi?

 
 Erkeklerin ve dolayısıyla kadınların korkulu rüyası olan iktidarsızlık, ereksiyonun oluşmasında ya da cinsel aktiviteyi sürdürmede yaşanan güçlüklerdir.

Kişi ereksiyonu ya hiç sağlayamaz ya da ilişkiye girebilecek kadar sürdüremez. Erişkin erkeklerin %20’sinde görülebilmektedir. Erkeklerin %75’i yaşamının herhangi bir döneminde kısa süreli olarak ereksiyonu sağlama ve devam ettirmeyle ilgili sıkıntı yaşadığını dile getirmektedirler.

Ereksiyonu oluşturmada ve devamda yaşanan güçlüklerle ilgili olarak organik nedenlerin yani fizyolojik kökenli bir sorunun olup olmadığının çok iyi araştırılması daha sonra psikolojik etkenlerin incelenmesi önerilir. Bazen her ikisi de ereksiyon üzerinde olumsuz etkiye yol açabilir.

Ereksiyon sorunlarına neden olan psikolojik nedenler arasında; hayatı boyunca hiç masturbasyon yapmamak, bunun günah ve suç olduğuna inanmak, çok ağır psikolojik rahatsızlıklar, baskıcı ve dini etkinin çok hissedildiği aile ortamında yetişmek, anneye aşırı düşkünlük, stres sayılabilir.

Fiziksel nedenler arasında da; uzun süreli yaşanan şeker hastalığı, antidepresan ve türevi ilaçların uzun süreli kullanımı, varikosel gibi damar hastalıkları, sigara kullanımıdır.

Tedavide, fizyolojik etkiler çok iyi araştırılmalı, sorun buradaysa tedavi ona göre şekillendirilmeli, değilse yani psikolojik kökenliyse mutlaka bir cinsel terapistten yardım alınmalıdır.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.