SORUNLAR EĞİTİMLE AŞILACAK

A.A

Aile ve Sosyal Araştırmalar  Genel Müdürlüğü (ASAGEM), ailelerin ihtiyaç duydukları alanları belirleyerek  oluşturulan “Aile Eğitimi Programları”na başlıyor.

 


3 yıl süren titiz çalışmalar sonucu oluşturulan programda, ailelere kredi  kartı kullanımından girişimciliğe, hukuksal konulardan eş seçimine kadar  ailelerin ihtiyaç duydukları ya da sorun yaşadıkları pek çok alanda eğitimler  verilecek.
 
Eğitimcilerin eğitimiyle başlayacak  programlarına ilk etapta Ankara, İstanbul, İzmir, Samsun, Erzurum ve Şanlıurfa'da  start verilecek.

Hayatın içinde ailelerin ve aile bireylerinin yaşadığı ya da  karşılaşabileceği her türlü soruna cevap verilmesi amaçlanan programlar, çağdaş  bir bireyin kazanması gereken temel yetkinlikleri içeriyor.

Eğitim ve İletişim, Hukuk, İktisat, Medya ve Sağlık başlıkları altında  toplanan eğitimlerde, beslenme, ilkyardım, aile içi iletişim, girişimcilik,  okul-aile ilişkisi, hukuk okuryazarlığı, özel hayatın gizliliği gibi daha teknik  konuların yanı sıra eş seçimi, çocukların yetiştirilmesindeki güncel sorunlar,  akrabaların aileye etkileri, bütçeleme, tasarruf, alışveriş, kredi kartı  kullanımı gibi günlük hayatta ailelerin sıkça karşılaştıkları sorunlar da ele  alınacak.

“Daha mutlu aileler için” sloganıyla başlatılacak programda, ailelerin  özelliklerine göre farklı eğitim grupları oluşturulacak. Evlilik hazırlığı yapan  gençlerin de yararlanabileceği programlarda, evli ve çocuklu, evli ve çocuksuz,  evli ve çocukları evden ayrılmış, tek ebeveynli ailelerle yetişkin bekarlar,  ebeveynlik odaklı ve çift ilişkisi odaklı eğitim paketleri bulunuyor.

Konuyla ilgili kamu kurum ve kuruluşları, gelişmiş ve etkin çalışan sivil  toplum örgütleri, devlet veya vakıf üniversiteleri başta olmak üzere çeşitli  eğitim kurumları, yerel veya ulusal düzeyde çalışan medya organları, sosyal  sorumluluk çerçevesinde hareket eden ticari işletmeler, yerel yardım kuruluşları  ve benzeri kurumlardan bin 800 eğitimcinin yetiştirileceği programda, eğitimlerin  etkinliklerini artırmak için sınıf ya da derslik ortamlarından çıkılarak  alternatif mekanlarda da eğitimler verilmesi planlanıyor.

Ailelerin huzur ve refahının geliştirilmesi ve yaşam kalitesinin  artırılması amacıyla oluşturulan programla, genç, yaşlı, kadın, erkek tüm  yetişkinlerin eğitimlere katılması hedefleniyor. Eğitimler için ders kitaplarının  da oluşturulacağı programa, internetten de ulaşılabilinecek. www.aep.gov.tr  internet adresinde tanıtımları yapılan program için yayımlanacak kitaplar,  eğitimler başladıktan sonra söz konusu internet sitesinden de indirilebilecek.
         
İSTEYEN TÜM YETİŞKİNLER KATILABİLECEK
        
Program oluşturulmadan önce ailede sıkça sorulan sorular ve yaşanan  sorunları belirlediklerini kaydeden Gürcan, buradan çıkan sonuçlara göre konu  başlıkları hazırlandığını söyledi. Bu çerçevede iletişim ve eğitim, hukuk,  iktisat, medya ve sağlık adı altında 23 farklı ders oluşturduklarını anlatan  Gürcan, bu başlıkların altında da 163 farklı konunun ele alındığını belirtti.

Basit, uygulanabilir, etkileşime dayalı eğitimlerin küçük gruplar halinde  yapılacağını ifade eden Gürcan, eğitimlere talepte bulunan her yetişkinin  katılabileceğini kaydetti.

Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürü Gürcan, şöyle konuştu:

“Amacımız, ailelerin sorunlarına çözüm üretebilecek, hap bilgiler  sunabilecek bir program yapmaktı. Programın içeriğinde tek bir cinse yönelik bir  eğitim yok. O nedenle kadınlar kadar erkeklerin de bu eğitimlere ilgi  göstermesini temenni ediyoruz. Ama bu bir sihirli değnek değil. Yani eğitimler  verilince her sorun çözülecek anlamına gelmiyor. Şu bir gerçek; çok basit  çözülebilecek sorunların dağ gibi yapıp, sonra altından kalkamayacak hale  getirilmesindense, baştan bunun önlemini almaya yarayacak bir eğitim bu. En  azından insanlara umut verici, hayatı kolaylaştırıcı bilgiler sunulacak. Aile  olmak için ekstradan bir sertifikaya ihtiyaç yok ama bir araba kullanmak için  bile bir sertifika alınıyorsa, aile için de bugün artık bir takım donanımlar  gerekiyor. Derdimiz, ailelerin sağlığını,

Verilecek eğitimlerin izleme ve değerlendirmesinin de yapılacağını  kaydeden Gürcan, programın kalitesini sürekli artırmak için eğitim alan ailelerin  hayatlarında neler değiştiğini, eğitimlerde neler olmasını istediklerini  belirleyecek çalışmalar da yapacaklarını söyledi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Nisan 2011

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.