Sosyal ayrımcılığa eleştirel bakış

Dünyanın birçok ülkesinde dil, din, renk, etnisite ve cinsiyet gibi farklılıklar temelinde oluşan sosyal ayrımcılığa karşı bir araya geldiler. Tahran ve Malaya Kuala Lumpur Üniversitesi öğrencileri ve Üsküdar Üniversitesi öğrencileri sosyal ayrımcılığı eleştirel bir perspektifte değerlendirdi.

“Dünyanın birçok ülkesinde dil, din, renk, etnisite ve cinsiyet gibi farklılıklar temelinde oluşan sosyal ayrımcılığa karşı bir araya geldiler. Singapur Milli Üniversitesi, Tahran Üniversitesi ve Malaya Kuala Lumpur Üniversitesi öğrencileri, Üsküdar Üniversitesi öğrencileri ile sosyal ayrımcılığı eleştirel bir perspektifte değerlendirdi.”

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Sosyoloji Bölümü ve Postkolonyal Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi, Singapur Milli Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Syed Farid Alatas önderliğinde anlamlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Tahran Üniversitesi, Singapur Milli Üniversitesi (NUS) ve Malaya Kuala Lumpur Üniversitesi öğrencileri Üsküdar Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi. uskudar_universitesi_kazakogrencilerÇin, Malezya, İran ve Singapur’un aralarında bulunduğu 20’nin üzerinde öğrenci grubu ilk olarak Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile bir araya geldi. Öğrencileri Senato toplantı salonunda kabul eden Tarhan öğrencilerle bir süre görüştü. Üniversite olarak Postkolonyal çalışmaları önemsediklerini vurgulayan Tarhan, Ortadoğu coğrafyasında şiddet ve Müslümanlığın bir arada sunulmasının kendilerine sorumluluk yüklediğini söyledi.uskudar_universitesi_kazakogrenciler1

Nörobilimi önemsediklerinin altını çizen Tarhan, bu konuda bilimsel çalışmalar yapmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

uskudar_universitesi_kazakogrenciler2

Rektör Tarhan ile görüşen öğrenciler daha sonra Kuleli Salonunda gerçekleştirilen uygulamalı çalışmaya katıldı. Dünyanın birçok ülkesinde dil, din, renk, etnisite ve cinsiyet gibi farklılıklar temelinde oluşan sosyal ayrımcılık konusunda farkındalığı artırmak ve empati geliştirmek üzere tasarladıkları uygulamalı çalışmayla öğrenciler, sosyal bilimleri de kapsayan verimli bir tartışma gerçekleştirdi. Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu ve Postkolonyal Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Merve Kavakçı İslam, Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ebulfez Süleymanov’un da yer aldığı çalışma sonrasında Üsküdar Üniversitesi öğrencileri ve misafir öğrenciler kendi ülkeleri ve kültürleri bağlamında sosyal ayrımcılık konusunu eleştirel bir perspektifle değerlendirdi.

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:10 Mart 2015Yayınlanma Tarihi:02 Mart 2015