SOSYAL İLİŞKİLERİ ÖLDÜRMÜYOR

REUTERS

Yapılan araştırma, düşünülenin aksine internet ve yeni iletişim teknolojilerinin sosyal ilişkileri yok etmediği belirtiliyor.

Pew internet araştırma merkezinin ABD'nin doğusundaki Pennsylvanya  eyaleti üniversitesine yaptırdığı araştırma, internet kullanan Amerikalıların, 25  yıl öncesiyle karşılaştırıldığında daha fazla yalnızlık çekmediğini ortaya  koyuyor.

2512 kişiyle görüşülerek yapılan araştırmada, yalnızlaştırdığı ve  insanlar arası ilişkileri bozduğuna dair ithamların aksine, internet ve yeni  iletişim teknolojilerinin kişileri daha da sosyalleştirdiği vurgulanıyor.

Araştırmaya göre, cep telefonu ve internetteki Facebook gibi sosyalleşme  ağlarını kullananlar, internet ve yeni iletişim teknolojilerinden haberdar  olmayanlara nazaran insanlarla daha fazla ve çeşitli ilişki kuruyor.

Araştırmayı kaleme alan Keith Hampton ve Lauren Sessions, "Yaptığımız  araştırma, bugünkü yalnızlık oranının, halkın daha internet ve cep telefonu  kullanmadığı 1985 yılındakinden farklı olmadığını gösteriyor" dedi.

Profesör Hampton, araştırmanın, sosyal yalnızlık ve yeni teknoloji  arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk araştırma olduğunu söyledi.

Hampton, "İddia edilenin tam aksine, araştırma, internet ve cep telefonu  kullananların önemli sosyal yararlar elde ettiğini, Amerikan toplumunun sadece  yüzde 6'sının konuşmak için muhatap bulamadığını ve yüzde 12'sinin de sırdaşı  olmadığını ortaya koyuyor" diye konuştu.

Hampton, araştırmanın, cep telefonu kullananların veya internet üzerinden  fotoğraf değiş tokuş edenlerin, elektronik mesaj yoluyla görüşenlerin daha fazla  sosyal ilişkilere sahip olduklarını gösterdiğini açıkladı.

İnternetin sağladığı yararları sıralayan araştırmaya göre, internet  üzerinden fotoğraf gönderenler farklı siyasi görüşten kişilerle tanışma imkanı  buluyor, blog açanlar ise farklı ırktan insanlarla tanışma fırsatı buluyor.

İnternet kullanıcılarının, kullanmayanlardan daha fazla park ve kafelere  gittiğini ortaya koyan araştırmaya göre, insanlar yılın 210 gününü yüz yüze  görüşerek geçiriyor.

Araştırmada, Facebook veya MySpace kullananların komşularıyla daha az  görüştüğü de belirlendi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.