SOSYOEKONOMİK DÜZEYE DİKKAT

A.A

Türkiye’de kanser sıklığı yüzde 19-20 iken sosyoekonomik düzeyi düşük bazı  Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde yüzde 40-50’lerde.


Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Tıp  Fakültesi Çocuk Onkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nazmiye Yüksek,  “Ülkemizde lenf kanseri sıklığı yüzde 19-20 iken sosyoekonomik düzeyi düşük bazı  Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde yüzde 40-50'lerdedir” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Yüksek, çocukluk çağı  kanserlerinin erken tanımlanarak uygun şekilde tedavi edilmesi durumunda tamamen  iyileşme şansının yüksek olduğunu söyledi.

Genetik yapıya çevresel faktörlerin etki etmesi gibi çok sayıda unsurun  bir araya gelmesiyle kanserin ortaya çıktığına dikkati çeken Yüksek, şöyle  konuştu:

“Çocuklar çevresel etkenlere daha hassas oluyorlar. Anne karnında  radyasyona maruz kalmış çocuklarda kanser gelişme oranı çok yüksektir. Atom  bombası, nükleer kazalar sonucu ortaya çıkan radyoaktif maddelerin kanser  oranlarını artırdığı da kanıtlanmıştır. Annenin hamilelikte kullandığı ilaçlar,  sigara ve alkol kullanımının kansere etkisi bilinmektedir. Çocukluk çağında en  sık görülen kanser türü akut lösemidir. Ülkemizin yanı sıra ve dünyada da  böyledir. Kanser tipleri aslında sosyoekonomik düzeyle ilişkili olarak değişiyor.  Ülkemizde lenf kanseri sıklığı yüzde 19-20 iken sosyoekonomik düzeyi düşük Orta  Doğu ve bazı Afrika ülkelerinde yüzde 40-50'lerdedir.”

TANI VE TEDAVİ


Yüksek, Türk Pediatrik Onkoloji Derneğinin son yıllarda kayıt sistemi  kurmasıyla yeni verilerin elde edilmesine başlandığına işaret ederek, şunları  kaydetti:

“Sık karşılaşılan iştahsızlık, kilo kaybı, uzun süreli antibiyotik  tedavisine yanıt vermeyen ateşli rahatsızlıklar gibi bulgular herhangi  enfeksiyonla açıklanamıyor ve tedavide güçlük çekiliyorsa kanser her zaman akla  gelmelidir. Ayrıca, boyundaki ağrısız, antibiyotiğe cevap vermeyen şişlik, göğüs  boşluğu ve karında kitle, kemik ağrıları ve çeşitli kanamalar kanseri akla  getirmeli. Bizim için en önemli olgu, erken tanı ve kanserin tipinin yanı sıra  tedavi şeklinin belirlenmesidir.”

Yrd. Doç. Dr. Yüksek, kanserlerde kemoterapi, cerrahi ve radyo terapi  tedavilerinin uygulandığını, çocukluk çağı tümörlerin de birincil tedavinin  kemoterapi olduğunu kaydetti.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.