Spastik çocukların tedavisi için 1 yaşını beklemeyin!

Spastik çocukların tedavisi için 1 yaşını beklemek yanlış! Uzmanlar anlatıyor.

Spastik çocukların tedavisi için 1 yaşını beklemek yanlış! Uzmanlar anlatıyor.

Acıbadem Sağlık Grubu, Çocuk Beyin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Memet Özek başkanlığında, Avrupa'da ilk kez "Spastiste tedavisinde multidisipliner yaklaşım" konulu bir eğitim kursu düzenleyerek tıbbi birikimini yabancı uzmanlara aktardı.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

8 kasım 2012 Perşembe günü başlayan ve Acıbadem Kozyatağı Hastanesinde gerçekleştirilen 3 günlük kursa, başta İngiltere ile Brezilya olmak üzere dünyanın 21 değişik  ülkesinden 62 doktor eğitim almak için katıldı. Çocuk Beyin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Memet Özek, eğitim kursunda spastisite tedavisindeki son gelişmeleri, canlı olarak yaptığı ameliyatlar ve vaka sunumlarıyla da destekleyerek yabancı hekimlere aktardı. Prof. Dr. Memet Özek, spastisite tedavisinde başarılı olmak için doğru zamanda, doğru tedavi yöntemini uygulamanın son derece önemli olduğuna dikkat çekerek, "Ancak maalesef ülkemizde spastik çocukların tedavisinde 3 önemli hata yapılıyor. Bu hatalar da çocuklarda geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabiliyor." uyarısında bulundu. SPASTİSİTENİN EN SIK GÖRÜLEN NEDENİ, DOĞUM SIRASINDA OKSİJENSİZ KALMAK Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Beyin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Memet Özek, ülkemizde her bin bebekten 5'inin beyninde kalıcı ve hayat boyu düzelmeyecek hasar oluştuğunu ve tabloya Serebral Palsi dendiğini belirtti. Prof. Dr.  Memet Özek, kol ve bacak kaslarında artan tonus nedeniyle hareket kısıtlılığı ve şekil bozukluğu ile seyreden Spastisite'nin de, Serebral Palsi ile doğan çocukların yüzde 60'ında görüldüğünü belirterek sözlerine şöyle devam etti:  "Serebral Palsi, doğum öncesinde, doğum anında ya da doğum sonrasında beyinde gelişen hasara bağlı ortaya çıkan hareket ve şekil bozukluğudur. Bu hastalık beyindeki hasarın olduğu yere göre çeşitli özellikler gösteriyor ve tiplere ayrılıyor. Spastisite de Serebral Palsi'de en sık görülen hareket bozukluğu tipidir. Spastisite'nin ülkemizde en önemli nedeni ise bebeklerin çeşitli etkenlerden dolayı doğum sırasında oksijensiz kalmaları." SPASTİSİTE TEDAVİSİNDE EN SIK YAPILAN 3 HATA Spastisite hastalığında doğru zamanda doğru tedaviye dikkat çeken. Prof. Dr. Memet Özek, ülkemizde spastisite tedavisindeki en büyük sorunun yanlış  zamanda yapılan uygulamalar olduğunu belirterek şunları söyledi: "Örneğin fizik tedavi için çocuğun 1 yaşına gelmesini beklemek ne kadar hatalıysa, bunun aksine erken yapılan ortopedik ameliyatlar da bir o kadar yanlış bir uygulama. Zamanlama hataları maalesef geri dönüşü olmayan problemler ortaya çıkarıyor. Oysa doğru zamanda doğru tedavi gören çocuklar hayatlarını başkalarına bağımlı olmadan yaşayabiliyor."

1. HATA: SPASTİSİTE TEDAVİSİ İÇİN 1 YAŞINI BEKLEMEK RİSKLİ GRUPTA TEDAVİYE ÇOCUK DOĞAR DOĞMAZ BAŞLANMALI Prof. Dr. Memet Özek Türkiye'de Spastisite tedavisinin çocuk 1 yaşını doldurduktan sonra başlanması gerektiğine dair yanlış bir inanış olduğuna dikkat çekti. Beynin gelişiminin yüzde 90'ını 1 yaşında tamamladığını belirten Prof. Dr. Memet Özek şunları söyledi: "Bu yüzden tedavi için çocuğun 1 yaşına gelmesi beklendiğinde maalesef geç kalınmış oluyor. Spastisite'de, tedavi basamağının ilk aşaması olan fizik tedaviye mutlaka emme bozukluğu, aşırı uyku, fazla ağlama, nöbet tablosu gibi erken belirtilerin olduğu ilk aylarda başlanmalı. Erken doğum, doğum sırasında veya sonrasında beyin kanaması geçirilmesi gibi riskli durumlarda ise hiçbir belirti olmasa bile tedavi protokolü çocuk henüz hastanedeyken uygulanmalı."

ÇOCUKLARIN YÜZDE 70'İ FİZİK TEDAVİ İLE İYİLEŞEBİLİYOR Prof. Dr. Memet Özek, Spastisite'nin erken dönemde tedavi edilmesinin çocuğun tüm hayatını etkilediğini belirtti. Prof. Dr. Özek, erken dönem fizik tedavi gören çocukların yüzde 70'inin kimseye bağımlı olmadan günlük hareketlerini yerine getirebilecek düzeye geldiğini söyleyerek, "Tedaviye zamanında başlanması ayrıca fizik tedavi ile sonuç alınamayan çocuklarda ileride ihtiyaç olan ameliyatların sayısını da azaltıyor." dedi. ACIBADEM HASTANESİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Aralık 2012Yayınlanma Tarihi:07 Aralık 2012