SPOR STRESİN CAN DÜŞMANI

A.A

Ankara Üniversitesi Tıp  Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Ergen, günlük  yaşamdaki stresle baş etmenin etkili yollarından birinin spor yapmak olduğunu  söyledi. Prof. Dr. Ergen, kasları çalıştıran, terlemeyi, dolaşımı ve solunumu  artıran sporun, vücuda tatlı bir rehavet hissi veren endorfin hormonunun  salgılanmasını sağladığını bildirdi.

Uzmanlar, gelişen teknolojiyle birlikte kendi doğasından uzaklaşıp,  gitgide hareketsizleşen insanın "bazı hormonlarının salgılanmasının  unutulduğunu” belirttiler. Prof. Dr. Emin Ergen, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, “Biz, modern çağ insanları, bu hormonal eksikliği kapatmak için  çeşitli yollar arıyoruz. 'fitness' programları geliştirip, yoğun egzersizlere  katılım için kampanyalar düzenliyoruz" dedi.

İnsanın doğal ihtiyacı olan hareketi yerine getirememesi sonucunda, kilo  artışı, eklemlerde bozulmalar ve farklı kronik hastalıkların ortaya çıktığını  ifade eden Prof. Dr. Ergen, "Zaten bu sağlık problemleri de insanda stres  yaratıyor. Koruyucu yönüyle egzersiz yapmak, ileride oluşabilecek strese karşı  bir sigorta diye de düşünülebilir. Spor, rahatlatıcı olan başarı duygusunun yanı  sıra terlemeyi, dolaşım ve solunumun artmasını, kasların çalışmasını, en önemlisi  de vücuda tatlı bir rehavet hissi veren endorfin hormonunun salgılanmasını  sağlıyor. Egzersizden sonra hissettiğimiz rahatlama, bununla açıklanıyor" diye  konuştu.
        
SPOR, KENDİNE GÜVENİ DE SAĞLIYOR
        
Ergen, uzun süre yapılan egzersizle birlikte, kas kitlelerinin yanı sıra  vücut direncinin, dayanıklılığının ve kuvvetinin de arttığını vurgulayarak,  egzersiz yapıldığında vücudun kondisyonu üst seviyeye çıktığı için kişinin, zorlu  işlerin üstesinden daha kolay geldiğini kaydetti.

Sporun, günlük yorgunlukları da azalttığını söyleyen Prof. Dr. Ergen,  "Egzersizler, uykuyu ve beslenmeyi düzene sokuyor, iştahı açıyor. Özellikle  vücuduyla ilgili estetik kaygı duyan insanların, sporla birlikte biraz kilo  verince, kendilerine olan güvenleri artıyor. Bu mutluluk hissi de stresin  azalması sağlıyor" dedi.

Türkiye'de egzersize katılımın, önceki yıllara göre arttığını ifade eden  Ergen, "Bu konuda çok çeşitli kurumlar, kuruluşlar destekte bulunuyor. Yerel  yönetimler, semt sahaları ve yürüyüş parkurları açıyor. Köy veya kent fark etmez,  insanlar artık sporun yararının farkına varıyor, daha çok spor yapıyor. Bugün  sabahın erken saatlerinde ve akşam üzerleri, birçok kişinin en azından yürüyüş  yaptığını görüyoruz" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.