SPOR YAPARKEN SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN

SPOR YAPARKEN SAĞLIĞINIZDAN OLMAYINSporun insana yarar sağlamak yerine sakat bırakabileceği açıkladı.

Optopedia Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yaman Sarpel, bilinçsiz yapılan sporun insana yarar sağlamak yerine sakat bırakabileceğini söyledi.

Sporun geniş kitlelere yayılmasının sevindirici olduğunu belirten Prof. Dr. Sarpel, yapılabilecek yanlış bir egzersizin kişi için büyük sorunları birlikte getirebileceğini kaydetti.

Prof. Dr. Sarpel, sağlıksız beslenme ve aşırı kilonun diz, özellikle de kıkırdak sorunlarının en önemli nedeni olduğunu belirterek, “Sağlıklı yaşam için spor yaparken sağlığımızdan olmamak için dikkatli olmalıyız. Sağlıklı yaşayıp, beslenip, sporu da mutlaka bilinçli yapmalıyız” dedi.

Düzenli ısınma hareketleriyle spor yapılması gerektiğini aksi taktirde yapılan spora göre çeşitli eklemlerde sorunlar yaşanabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Sarpel, şunları söyledi:

“Spor kişinin kendini iyi hissetme sanatıdır. Fakat bilinçli bir şekilde yapılmazsa, sonunda kişiyi sağlığından eder. En çok spor yaralanmaları düşmelerden kaynaklanıyor, fakat bunun yanı sıra ısınma hareketleri yapmadan egzersize başlama, spor sırasında eklemleri zorlayacak hareketler yapma da spor yaralanmalarına neden oluyor. Hastanelere yapılan yaralanma başvurularının yüzde 10’unu sportif nedenler oluşturuyor. Bu yaralanmaların yüzde 58’i ise dizde meydana gelen yaralanmalar. Yaralanmaların en çok görüldüğü spor dalları arasında futbol ilk sırada geliyor. Özellikle halı sahalarda yaşanan yaralanmalar oldukça fazla.”


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.