Stres altında çalışanlar tırnak yiyor

Fransa'da özel sektörde yapılan bir araştırma, iş hayatında en önemli stres nedeninin "aşırı iş yükü" olduğunu gösterdi.

Fransa'da özel sektörde yapılan bir araştırma,  iş hayatında en önemli stres nedeninin "aşırı iş yükü" olduğunu gösterdi. Fransa'da özel sektör çalışanları üzerinde OpinionWay isimli şirket  tarafından yapılan araştırma, iş yerinde en büyük stres etkeninin yüzde 43 ile  "aşırı iş yükü" olduğunu ortaya koydu.

STRESTEN KOLAYCA KURTULUN!

Araştırmada, çalışanların yüzde 41'i iş hayatındaki hiyerarşik baskının  kendilerini strese soktuğunu söylerken, yüzde 32'sine göre ise işlerini kaybetme  korkusu en büyük stres nedeni. İş yerindeki görev ve sorumluluklardaki belirsizliğin strese neden  olduğunu ifade edenlerin oranı yüzde 30 iken, yüzde 29 ise iş hayatındaki  başarısızlığın kendilerini strese soktuğunu dile getirdi. Çalışanların yüzde 20'si de, müşteri baskısını "katlanılmaz" olarak  niteledi. Araştırmaya katılanların yüzde 18'i iş arkadaşlarıyla yaşanan sorunların  strese yol açtığının altını çizerken, yüzde 16'sı da çalıştıkları mekanın fiziki  şartlarındaki eksiklerin kendilerini strese soktuğunu belirtti. Öte yandan başka bir araştırma, çalışanların yüzde 39'unun, özel  hayatlarındaki sorunları iş hayatına yansıttıklarını ve strese girdiklerini  ortaya çıkardı. Araştırma, stresleri artan kimselerin yüzde 44'ünün tırnaklarını yiyerek  duruma tepki verdiğini, diğerlerinin ise rahatlamak için spora yöneldiğini,  alışveriş yaptığını, sigara içtiğini ya da alkol aldığını gösterdi. A.A  

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Ocak 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.