STRES ATMAK İÇİN YOGA KAMPI

A.A

"Tatilde yoga ile arınmak moda" diyen Yoga Akademi Kurucusu Prof. Dr. Akif Manaf, yaz boyunca belirli periyotlarla dağlara, kırlara, bayırlara giderek ve doğada yoga yaparak, şehrin insanlar üzerindeki olumsuz birikintilerini attıklarını söyledi.

Yoga kampında, açık havada ağaçların serin gölgesinde, kulaklarında kuş cıvıltıları ve rüzgarın bedenini okşayarak yoga yapmanın zevkini yaşadıklarını ifade eden Manaf, "İşte böyle bir doğal ortamda yapacağımız fiziksel ve içsel arınma terapileri, meditasyonlar, yoga faaliyetleri, çevre gezileri, kanyon, yayla turları ve muhtelif sanatsal etkinliklerle günümüzü dolduracak, öğrenirken eğlenecek, dinlenirken arınacağız" dedi.

Tatilin her şey dahil yemek içmek ve yatmaktan ibaret olmaması gerektiğini ifade eden Manaf, insanların stresten arınma ihtiyacını ancak “yoga tatili” ile başarabileceklerini ileri sürdü.

Bilin çaltında birikmiş stres ve yorgunluğun “deniz-kum tatili” ile atılamayacağını savunan Manaf, şöyle devam etti:

"Yoga hareketleri, nefes çalışmaları, vücut çalışmaları derin gevşeme teknikleri ve meditasyon sinir sisteminde birikmiş stresi ve gerilimi ortadan kaldırıyor. Yoğun iş ortamı ve günlük yaşamdaki stres, sadece beden, kas ve kemik yapınızı değil, zihin ve sinir sisteminizi daha ötesi enerji alanı ve çakralarınızı yoruyor. Olumsuz enerji akışı, bastırılmış öfkeler nedeniyle, zihinsel enerji alanında hasarlar oluşuyor. Bu hasarları sadece yatarak, güneşlenerek gidermeniz mümkün değildir. Yoga Akademi'nin orijinal yoga sistemindeki teknikleriyle yoga yaparak, bedenen ve zihinsel olarak rahatlama ve vücudun tamamen sıfırlanarak yenilenmesi mümkündür."

Böylece yoga kampına katılan kişilerin zihin ve enerji alanı çakraların yenileneceğini ve pozitif enerji ile dolarak daha güçlü ve sağlıklı bir döneme adım atacağını belirten Manaf, bu durumun işte verim ve başarıyı, özel hayatta mutluluk ve huzuru beraberinde getireceğini söyledi.

Yoga yapan birçok insanın yoganın yavaş yavaş güçlendiren ve sakinleştiren bir süreç olduğu konusunda hem fikir olduğunu belirten Manaf, yoga dersinin bedenini tanımaya ve vücudun derinliklerini keşfetmeyi sağladığını kaydetti.

Manaf, "Eğer yoga tatilinizi güzel bir yerde lüks spa tedavisi ve muhteşem yemeklerle birleştirirseniz, bu deneyim sizi rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda size yeniden doğmuşsunuz hissi verir" diye konuştu.

Yoga kampının ruhsal ve bedensel arınmanın kapısını açtığını ifade eden Manaf, kampın oksijenin bol olduğu çam ormanlarıyla kaplı alanlarda yapmayı tercih ettiklerini bildirdi.

Çam ormanlarının tedavi edici, sağlık verici enerjisi olduğunu belirten Manaf, 12 ay boyunca düzenlenebilen kampların 2 günden başlayıp 4-7 gün arasında sürdüğünü kaydetti.

Konaklama, yeme içme ve yoga eğitimin 2 günlük ortalama maliyetinin 300 TL olduğunu dile getiren Manaf, bugüne kadar Kaz dağları, Bolu, Saros Körfezi, Abant, Antalya, Fethiye, Kemer, Bodrum-Akyaka'da kamp etkinliği düzenlediklerini söyledi.

YOGA TATİL YERLERİ

Dünyadaki bazı yoga tatil yerleri ve özellikleri şöyle:

"The Tides Zihuatanejo, Meksika: Buradaki yoga tatili lüksün ve muhteşem spaların bir arada olduğu ve Pasifiğin kıyısında uzmanlarca yapılan masajlar, sağlıklı yemekler ve plaj partisinin de olduğu bir tatil olarak özetlenebilir.

Papağan Adası, Bahamalar: Adada yapılan yoga tatilinde yoga ile birlikte yoğun olarak meditasyon da yapılıyor.

Wildflower Hall, Hindistan: Himalayaların eteklerinde düzenlenen yoga tatilinin özelliği 7 günlük bir program dahilinde özel bir yoga, fitness ve yaşam koçunuzun olması.

Haramara, Meksika: Elektriksiz ama doğayla iç içe bir tatil istiyorsanız Meksika'ya gitmeniz gerekir. Bir şahmanla yapacağınız yoga ise unutulmaz anlarınız arasına girecek.

Big Sky Yoga Retreats, Montana: Buradaki tatilin özelliği yoganın tırmanış, kayak ve hatta ata binme ile birleştirilmesidir. Burayı özel yapan bir diğer özellik ise rahatınızın hiçbir şekilde bozulmamasıdır. Her ne kadar merkezden uzak bir yerse de tatil boyunca lüks yemekler özel olarak hizmetinize sunulacak özel helikopterler bile unutulmamış.

SwaSwara, Hindistan: Hindistan'daki bu yoga tatili seçeneğinde daha çok kişinin kendini bulmasına yoğunlaşma özelliği taşıyor. Yemek yapma derslerinden çömlek yapmaya kadar uzanan geniş çaplı aktivitelerden kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Kalacak yerler genelde yerel motiflerle süslü ancak klima gibi hayatı kolaylaştırıcı unsurlar da yer alıyor.

Chiva Som Hua Hin, Tayland: Yoga burada bir tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Bu nedenle de tatil daha çok sağlıklı aktivitelerle geçiyor. Bunlardan arasında günlük masaj, egzersiz ve sağlıklı yemekler sıralanabilir.

Bangalore, Hindistan: Hem lüksü hem de doğal hayatı bir arada yaşamak isteyenlerin kaçırmaması gereken bir yoga tatili. Her yoga seansından sonra insanlar çevredeki çiftliklerde ve diğer işlerde gönüllü olarak çalışabiliyorlar. Çalışmaları bittiğinde ise yine lüks, bahçeli, saunalı, havuzlu ve manzaralı otellerine geri dönülebiliyor.

Santa Lucia: Bu küçük kasaba Karayip adalarına gidip de güneşi arayanların uğrak yeri olarak tanımlanabilir. Birebir alabileceğiniz yoga derslerinin yanı sıra detoks amaçlı aktiviteler de daha sağlıklı kalmanıza yardım edecektir.

Mayatulum, Meksika: Hasırdan yapılmış tavanı ve antik çağdan kalma dekorasyonun size eşlik edeceği yoga seansları özel bir tedavi görmenizi sağlayacak."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.