STRES ETKİLİYOR

A.A

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp  Fakültesi Üroloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kamil Yakupoğlu, böbrek  hastalıklarının sinsi seyrettiğini belirterek, şikayetler ortaya çıkmadan önce  düzenli kontrollerin yapılması gerektiğini vurguladı.

Yakupoğlu, böbrek hastalarının  çoğunlukla en son koma aşamasında doktora başvurduklarını hatırlattı.
 
 Böbrek hastalarının sayısının her geçen gün arttığını vurgulayan  Yakupoğlu, bu yılın sonunda böbrek yetmezliği hastalarının sayısının 65-70 bin  civarında olmasının beklendiğini ifade etti.

Böbrek yetmezliğinin en önemli sebeplerini fast foodla beslenme, aşırı  kolalı içecek tüketimi, artan sigara kullanımı, çevresel faktörler, tansiyon  hastalığının daha sık görülmesi, stres, şeker hastalığı ve hipertansiyon olduğunu  hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Yakupoğlu, “düzenli aralıklarla şeker ve tansiyon  kontrolü, yılda bir defa böbrek fonksiyonları ve idrar tahlili yaptırmak ise  hayat kurtarabilir” diye konuştu.

Yakupoğlu, şeker hastalığı ve hipertansiyonun böbrek yetmezliğinin  baştaki sebepleri olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnsanlarda çok düzenli kontrol yaptırma alışkanlığı olmadığı ve böbrek  hastalıkları genelde sinsi seyrettikleri için hastalar çoğunlukla en son koma  aşamasında başvuruyorlar. Bu durumda iş işten geçmiş oluyor. İnsanların belli  aralıklarla tansiyonlarını kontrol ettirmelerinde, yılda en az bir defa böbrek  fonksiyonlarını, şeker, kan şekerlerini kontrol ettirmelerinde, mutlaka idrar  tahlili vermelerinde sayısız fayda var. Sağlık problemlerinin önüne geçecek basit  bir ilaç kullanarak atlatabilecek şeyler var. Ama kullanılmadığı için son dönem  organ yetmezliği oldukça çok."

Yakupoğlu, organ yetmezliğinde hastanın yaşam kalitesini artırmak için  organ nakli gerektiğini, ülkemizde ise organ nakillerinin çoğunlukla canlı  vericilerden yapıldığını belirtti.

Kadavradan organ nakillerinin artırılmasını isteyen Yakupoğlu, böbrek  yetmezliği hastası sayısının her geçen yıl arttığını, ancak organ bağışının  istenilen oranda yükselmediğini kaydetti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.