STRES HASTALIK DEĞİL


DHA

Kontrol altına alınamayan stres, iş hayatında başarıyı olumsuz etkiliyor. Stres seviyesinizi belirleyebilirsiniz.


İş hayatında karmaşıklık düzeyi ve çalışma temposu sürekli artarken, her kademedeki çalışanlar da yoğun bir stresle karşı karşıya kalıyor. Başa çıkılamayan stres, insana zarar verirken, başa çıkılabilen, yönlendirilen stres ise kişiyi gelişime ve başarıya ulaştırıyor. Yönetim danışmanı Baltaş&Baltaş Yönetim Eğitim ve Danışmanlık`ın Başkanı Prof. Dr. Acar Baltaş`a göre stres bir hastalık değil. Ancak doğru yönetilmediği zaman bağışıklık sistemimizi etkileyererek hastalık yaratıyor. İş yaşamında stresi kontrol altında tutmayı sağlayacak ipuçlarını veren Acar Baltaş çalışanlara şu önerilerde bulundu:

BAŞARIYI TADAN STRESE GİRMEZ

`Stresten zarar görmek ya da yarar sağlamak kişiye bağlı. Çünkü stres hayatla başa çıkmada enerji veren bir güç olabilir. Yaptığı işi sevmeyen, çalıştığı kurumu sevmeyen bir insan, daha az çalışsa da kendini çok yorgun hisseder. Bunun aksine işini seven, işte başarı duygusunu tadan kişiler, çok çalışsalar da, stres onlara zarar vermez. Stresle başa çıkabilen kişilerin kaderini ise düşünceleri, duyguları ve tercihleri çizer.`

ÇALIŞANA DİYET YAPTIRIP VERİMLİLİĞİ ARTTIRIYORLAR


İş stresine bağlı kalp krizi, hipertansiyon, alkol bağımlığı gibi rahatsızlıkların artması şirketleri sağlıklı yaşam programlarına yönelti. Dünyada wellness olarak bilinen işte sağlıklı yaşam programlarını Türkiye`de ilk kez başlatan 2 genç girişimci kadın Dilara Koçak ve ortağı Selen Tamer, sık seyahat, peşpeşe toplantı, iş yemekleri, stres arasında sıkışan çalışanlara sağlıklı yaşam danışmanlığı veriyor. Programların, Türkiye`de lüks olarak görüldüğünü söyleyen Nutrizone`un kurucularından uzman diyetisyen Dilara Koçak, `Sağlıklı yaşam programları çalışanların verimliliğini arttırıyor. Sağlık masraflarını düşürüyor` dedi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.