STRES HERKESİ FARKLI ETKİLİYOR

APA Headlines/Nytimes

Mental sağlık uzmanları ekonomik endişelere bağlı stresin insanları değişik şekillerde etkilediğine dikkat çekiyorlar. Bir kısım insanlar eskiye oranla daha sinirli, endişeli, letarjik veya üzgün olduklarını fark ederken, bir kısmı uyumakta zorlanıyor, çok az veya çok fazla yiyor veya fiziksel stres belirtileri gösteriyor.

Yine de her durum için ayrı başa çıkma teknikleri ve yardım alma yolları mevcut. Uzmanlar genelde egzersiz yapmak, hobi edinmek veya aile veya arkadaşlarla sosyalleşmek gibi, stres giderici aktivitelerle uğraşmayı öneriyorlar. Benzer sıkıntıları yaşayan insanlarla endişeleri paylaşmak da işe yarayabilir.

Ekonomik belirsizliğin üstesinden gelmek için, uzmanlar insanları kısmen kontrol edebildikleri alanlarda belli kararlar almaya teşvik ediyorlar. Tatilde çocukları yaz kampına göndermeme, dışarıda yemek yeme sıklığını azaltma veya başka harcamaları kısma gibi. Yeni iş becerileri edinmek de finansal problemleri aşmada fayda sağlayabilir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.