STRES İŞTAHI DA BOZUYOR

STRES İŞTAHI DA BOZUYORYeme bozuklukları giderek artıyor ve toplumun büyük bir kısmını tehlikeli sonuçlarıyla tehdit ediyor.

Yeme ile ilgili rahatsızlıkların görülme yaşının giderek düştüğüne dikkat çeken uzmanlar kadınların daha fazla risk altında olduğunu belirtiyor. İşte uzman görüşleri:

Her ne kadar Anoreksiya Nervosa (AN) ilk defa Fransada 19. yy da görülmüş olsa da Anoreksiya Nervosa (AN) da, Bulimia Nervosa (BN) da son yıllarda modernleşmekte olan toplumları, özellikle de bu toplumlardaki kadınları ve genç kızları tehdit eden bir durum haline geldi. BN, İngilterede 20. yüyılın ikinci yarısında ortaya çıktı. 1980’lerde de AN ve BN yeme bozukluğu olarak tanımlandı. Geçtiğimiz yıllara kadar, sadece üst ve orta sınıftaki ergen ve genç kadınlarda görüldüğü düşünülse de aslında bu bozuklukların toplumun daha geniş bir kesimini tehdit ettiği şimdi daha açık bir şekilde biliniyor. Stres ve depresyon ise bu durumu tetikliyor.

Yeme bozuklukları başlıca iki grup halinde incelenebilir:

ANOREKSIYA NERVOSA - AN

Hepsinden önce AN ciddi bir ruhsal bozukluktur.

Kişi bulunduğu yaş grubu ve boy uzunluğu açısından normal kabul edilen kiloyu şişmanlık olarak algılar.

Yaş ve boy göz önüne alındığında beklenenden daha düşük bir kilosu olmasına rağmen kilo almak veya şişmanlamaktan aşırı derecede korkar. Bu yüzden normal kilosundan (sınır %17.5) daha fazla zayıf olmasına rağmen aşırı derecede diyet yapar ve kendisini açlığa terk eder.

Kişinin kilosu ya da vücut şeklini algılayışında bozukluk vardır. Kişi kendini değerlendirirken kilo ya da vücut şeklini ölçüt olarak alır. Bilişsel olarak kilo veya vücut ölçüleriyle meşguldür.

Bir kişinin yaşamı boyunca AN olma riski %1’dir. Riskin düşük olması yanıltmamalı çünkü genç kızlarda diyabet ile karşılaştırıldığında 10 kat daha fazla, astım ile karşılaştırıldığında da az görülmekte ama ölüm oranı her ikisinden de fazla olmaktadır. Diğer bir deyişle ölüm riski %4-20 arasındadır.

Çok ciddi fiziksel sorunlara yol açar. Anoreksiya kişilerde kalp hastalıklarına, aşırı derecede tansiyon düşüklüğüne, kolesterol yükselmesine sebep olur. Kalpte ritim düzensizlikleri ve kalp yetmezliği aşırı boyutlara vardığında ölüme neden olabilir. Anoreksiya hastalarında stres hormonlarındaki artış, östrojen hormonunun azalması ve adet görememe, kısırlık, osteoporoz (kemik erimesi) gibi rahatsızlıklara neden olur. Hamilelikte düşük riski ve bebeklerde gelişme geriliği gibi risklerle karşılaşılır. Anoreksiya uzun süre devam ettiğinde beyinde ve sinir sisteminin diğer kısımlarında kalıcı hasarlara neden olabilir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Aralık 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.