STRES SEDEFİ TETİKLER

Bir deri hastalığı olan Sedef, stresle beraber daha da ilerliyor. İşte öneriler.

Deride kırmızı ve beyaz döküntülerle kendini gösteren ve kişiden hayat boyu ayrılmayan bir hastalık olan sedefe, çok sık rastlanıyor. Tam olarak nedeni bilinmeyen bir hastalık olan sedefin kesinleşmiş bir tedavisi de yok.

Sedefin hayat boyu devam eden kronik bir deri hastalığı olduğunu belirten On Klinik Dermatoloji Uzmanı Dr. Türkan Aksöz, özellikle psikolojik stres ve sıkıntının sedefi tetiklediğini söyledi... 

Deride kırmızı ve beyaz döküntülerle kendini gösteren ve kişiden hayat boyu ayrılmayan bir hastalık olan sedef, toplumda çok sık rastlanıyor.

On Klinik Dermatoloji Uzmanı Dr. Türkan Aksöz, sedefe neden olabilecek faktörleri şöyle anlatıyor:

” Pek çok kişi için korkutucu bir hastalık sedef hastalığı kronik bir deri hastalığıdır. Deride çeşitli şekillerdeki lezyonlarla kendini belli eder ve hayat boyu devam eder. Sedefin belli bir derecede genetik gelişli olduğu, hayatın herhangi bir anında çeşitli fiziksel ya da psikolojik travmaların bunları tetiklediği düşünülmektedir. Özellikle de bunların en başında da stres geliyor. Stres, sedefin başlamasında, sürmesinde ve alevlenmesinde çok önemli bir etken. Ayrıca çocukluk çağlarında boğaz hastalıkları, üst solunum yolları enfeksiyonları ile nadiren de olsa aşılar, büyük üzüntüler, psikolojik kaynaklı stres ve sıkıntılar bu hastalığın tetiklenmesinde rol oynamaktadır.”

SEDEFİ OLANLARA ÖNERİLER

Bazı ilaçların veya tedavinin birden kesilmesi hastalığın başlamasında etkili olabilir.

Doğal güneş ışığının sedef üzerine olumlu etkisi vardır. Ancak deride yanık oluşturacak kadar güneşlenmek sedefi alevlendirebilir.

Kış aylarında nem oranının azalması derinin kurumasına ve kaşınmasına yol açar. Kaşımak da sedefi alevlendirebilir.

Deriye fiziksel travma, enfeksiyonlar (farenjit), psikolojik stres ve bazı ilaçlar gibi çevresel faktörler ailesinde sedef hastalığı olmayan kişilerde bile sedefin başlamasını sağlayabilirler.

Sedefe yatkınlığı olan kişilerde psikolojik stres ve sıkıntılar sedefi başlatabilir veya var olan sedefin artışına yol açabilir. O nedenle stresten uzak durmanın faydası olacaktır.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.