STRES VE KAYGIYA KARŞI: SEMA

A.A

Stres ve kaygının giderilmesi konusunda Mevlevi dönüşünün (Sema) kullanılabileceği bildirildi. İşte görüşler.


Bursa Cumhuriyet Lisesi'nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak görev yapan Zeynüddin Aslan,  eğitimciliğin yanı sıra Uludağ Üniversitesi (UÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde “Stres ve kaygının giderilmesi konusunda Mevlevi dönüşünü (Sema) kullanma” konusunda doktora yaptığını belirtti.

Çalışmayı özellikle lise öğrencileriyle sürdürdüğünü, amacının ergenlerin içinde bulundukları dünyayı algılama biçimiyle oluşan stres ve kaygılarını gidermede, maneviyatın ve dini inançların da etkili olduğu semayı kullanmak olduğunu anlatan Aslan, “Amacımız semayla sezgisel bilgiye ulaşarak, içinde bulundukları durumu farklı algılamalarını ve değerlendirmelerini sağlamak” dedi.

Aslan, Türkiye'deki din psikolojisi çalışmalarına, batıda yapılan “transpersonel psikoloji bakış açısı”yla yeni bir bakış açısı kazandırmak istediğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bununla ilgili özellikle ergenler üzerinde çalışıyorum. 50'ye yakın öğrenciye bu konuda eğitim verdim. Güzel sonuçlar aldık. Sema yapmaya, 2007 yılında uluslarası sufi dönüş ustası Ziya Azazi'den ders alarak başladım. Bunu öğrendikten sonra, bir şekilde öğrencilerimle paylaşmak istedim. Akademik olarak almış olduğum bilgileri, harmanlayarak bir sonuca varmak istedim. Neticede Mevlevi dönüşü, evrensel bir hareket olması nedeniyle, insanın makro, hem de mikro düzeyde temsil eden hareket gibi geliyor bana. Buradan yola çıkarak o dönüşün, hem odaklanmayı doğurması hem zihni boşaltmaya yönelik çok güzel bir hareket olması nedeniyle stres ve kaygıya bir çare olabileceğini düşünüyorum. UÜ'de bunu bir tez konusu olarak sundum. Oradan da kabul gördü. Şu an araştırmalarım devam ediyor. Aldığım sonuçlar güzel. Özellikle ergenler üzerinde bunun sonuçlarını çok güzel aldık. Şimdi yetişkinlere yönelik bir çalışma başlatacağız.”

SEMA YAPARAK SAKİNLEŞİYORLAR

Zeynüddin Aslan, sema yapan öğrencilerin sakinleştiklerini, huzur içinde olduklarını belirterek, “Bedenlerinde ve ruhlarında bulunan negatif enerjiden arınıyorlar. En bariz olarak bunu görüyoruz. İnsanı zaten ağırlaştıran strestir. Onlardan kurtuldukça hafifliyor. Streslerinden kaygılarından uzaklaşmayı öğreniyorlar” diye konuştu.

Eğitim alan öğrencilerin ailelerinin de ortaya çıkan sonuçtan çok memnun olduklarını dile getiren Aslan, şöyle devam etti:

“Eğitim sırasında öncelikle hazırlık olarak bedeni, omurgayı dik tutucu hareketler yapıyoruz. Farkındalığı artırıcı temel hareketler yaptırıyoruz. Duyu, algı eşiğini yükseltme, nefes egzersizleri yapıyoruz. Ardından, müzik eşliğinde dönüşe geçiyoruz. Sağlıklı, ruhsal ve fiziksel dengeyi sağlayan bireyler yetiştirmek istiyoruz. Öğrenciler eğitimlerin ardından daha mutlu huzurlu olduklarını dile getiriyorlar, rahatlıyorlar ve sorunlara çözüm üretebiliyorlar.”

Cumhuriyet Lisesi'nde 12. sınıf öğrencisi Büşra Yılmaz, sema yapmaya öğretmeni Aslan'ın tavsiyesiyle başladığını belirterek, “Eğitime başladığımdan beri değiştim. Bu değişikliği ailem ve çevremdekiler de farkediyor. ruhsal problemler yaşadığım bir aşamada bu eğitimlere başladım. Psikolojik danışmanlık alıyordum. Eğitimin ardından her şey yolunda gitmeye başladı. Etkisini görüyorum. Sinirlerime daha kolay hakim olabiliyorum” dedi.

Selin Akçiğdem de derslere konsantrasyonunu artırmak için bu eğitimi aldığını belirterek, “Uyku problemi yaşıyordum. Uykudan sıçrayarak uyanıyordum. Semaya başladıktan sonra bu sorunum kalmadı. Sınavlarda çok heyecanlanıyordum. Bunu engellemeyi öğrendim, Psikolojik açıdan rahatladım. Herkese tavsiye ediyorum” diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.