STRESE KARŞI C VİTAMİNİ

DHA

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Diyetisyenlerinden Melek Oğuzhan, stresli kişilerin vücudunda C vitamini ihtiyacının arttığını, stresli kişilerin kolalı içeceklerden uzak durmalarını önerdi.

Kişinin stres durumlarında beslenmesine daha da dikkat etmesi ve öğün atlamaması gerektiğini ifade eden Melek Oğuzhan, streste düzenli beslenmenin yolları ile ilgili şu bilgileri verdi:

"Stresli kişiler kola, alkol, sigara, çay ve kahveden uzak durmalıdır. Çünkü bu tür içecekler, stres hormonlarının salgılanmasına ve stresin şiddetinin artmasına neden olur. Alkolün sakinleştirici değil anksiyeteyi artırıcı etkisi tespit edilmiştir; bu nedenle sıklığına ve miktarına dikkat edilmelidir. Bu içecekler yerine; meyve çayları, ıhlamur, kuşburnu, havuç, zencefil suyu veya çayı tercih edilmelidir. Papatya çayının da beyin ve sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etkisi vardır. Su tüketimi yeterli olmalı; günde 8-10 bardak su içilmelidir. Stresle birlikte vücudun C vitamini ihtiyacı da artmaktadır. Bu nedenle meyve ve sebze tüketimi yeterli olmalıdır. Kısa sürede mutluluk hormonu salgılatan çikolata gibi basit karbonhidratların yüksek kalorisi ve kilo artırıcı etkilerinden korunmak için böyle zamanlarda; muz, çilek, domates, taze sıkılmış meyve suları, sütlü ve meyveli hafif tatlılar tercih edilmelidir. Egzersiz, doğal mutluluk hormonu olan endorfinin salgılanmasını ve kişinin kendisini daha mutlu hissetmesini sağlar; dolayısıyla stresle başa çıkmanın bir diğer yoludur. Haftada 3-4 kez düzenli egzersiz yapmaya gayret etmelidir."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.