Strese sokan alışkanlıklar

Ağız ve diş sağlığı konusunda doğru bildiğiniz yanlışlar ve önemsenmeyen detaylar ağız ve diş sağlığınızın bozulmasında büyük rol oynuyor ve strese sokuyor. İşte yanlış bilinen 10 diş düşmanı alışkanlık...

Asitli ve yoğun şekerli gıdalar tüketildikten hemen sonra diş fırçalamak... Evet doğru duydunuz. Diş fırçalama işlemi doğru zamanda yapılmazsa yarar yerine zarar verebilmektedir. Çünkü asit oranı yüksek kola, meyve suyu, limon gibi yiyecekler diş minesi üzerinde asit saldırısına neden olur. Bu da diş mine tabakasını yumuşatır. Bu durumda eğer hemen fırçalama yaparsak yumuşayan mine tabakasında aşınmalar olur. Diş minesi zamanla incelir ve dişte hassasiyet başlar. Sonrasında koruyucu tabakası tahribata uğrayan dişte kolayca çürükler oluşabilir. Bu sebeple asitli gıdalar tüketildikten sonra ağız sadece suyla çalkalanmalı, 20–30 dakika sonra da fırçalama işlemi gerçekleştirilmelidir. Ayrıca şekerli ve asitli gıdalar yenildikten sonra peynir ve yoğurt gibi nötralize edici besinler tüketmekte çok faydalıdır. Bu besinler dişler üzerinde koruyucu bir kalkan oluşturur.

UZUN SÜRE DİŞ FIRÇALAMAK

Sanılanın aksine çok fazla ve sert diş fırçalamakta daha fazla temizlik sağlamıyor. Tam tersine dişlerde aşınma ve diş etlerinde çekilmeye neden olur. Önemli olan fırçalamanın süresi değil, doğru diş macunu, doğru fırça ve teknikle fırçalamanın gerçekleştirilmesidir. İdeal olan, uygun sertlikte bir fırçayla günde 2 -3 kez doğru bir şekilde dişlerin tüm yüzeylerinin temizlenmesidir.

UYKUDA DİŞLERİ GICIRDATMAK

Diş gıcırdatma genellikle stresle ilişkilidir ve dişlerin yıpranarak aşınmasına neden olur. Uzun süreli diş gıcırdatma ve diş sıkma zamanla çene eklemini de yıpratır ve ciddi eklem problemine sebebiyet verir. Bu soruna sahip bireyler mutlaka geceleri uyurken diş hekiminin kendileri için özel hazırlayacağı apareyleri kullanmalıdırlar.

DİL VE DUDAK PİERCİNGLERİ

Ağız içine uygulanan piercingler dişlerin çatlamasına neden olabildiği gibi metal cismin diş etlerine sürtünmesi diş etlerine de zarar verir. Piercingler aynı zamanda ağız içinde bakterilerin yuvalanmasına da zemin hazırlayarak ağız içi enfeksiyonlara neden olabilir.

ŞİŞELERİN KAPAĞINI AĞIZLA AÇMAK

Dişler için oldukça zararlı bir alışkanlıktır. Dişlerin aşınmasına, çatlamasına ve kırılmalarına neden olur.

ÇOK FAZLA MEYVE SUYU TÜKETMEK

Meyve suları vitamin ve antioksidanlar yönünden zengin besinlerdir. Fakat özellikle hazır meyve suları sanılanın aksine ciddi miktarda şeker de içerir. Bu durumda doğal meyve sularını tercih etmek ve ardından suyla ağzı çalkalamak ya da peynir gibi asit ortamı nötralize edici bir besin tüketmek faydalı olacaktır.

SÜREKLİ ATIŞTIRMAK

Sık sık atıştırma alışkanlığınız varsa ağzınızda sürekli bir gıda birikimi var demektir. Bu da diş çürükleri için zemin hazırlar. Bu alışkanlığınızdan vazgeçemiyorsanız atıştırmalık olarak havuç, salatalık, peynir gibi sağlıklı gıdaları tercih etmenizde fayda var.

KALEM KEMİRMEK

Kalem ısırmak da dişlere zarar veren bir alışkanlıktır. Dişlerin çatlamasına ve kırılmasına neden olur.

ÇOK FAZLA ÇEKİRDEK ÇİTLEMEK

Çekirdek çitlerken çekirdek artıkları ara yüzlere takılıp diş ve dişetine zarar verebileceği gibi sürekli çekirdek çitleyenlerde ön dişlerde aşınma meydana gelebilmektedir.

AŞIRI ÇAY VE SİGARA TÜKETİMİ

Çok fazla çay, kahve içiyorsanız dişlerinizde sararma ve renklenmeler oluşur. Tütün tüketimi de aynı soruna neden olduğu gibi diş etlerine de zarar verir ve diş eti çekilmesine neden olur. Ayrıca sigara ağız içi kanser oluşumunun en önemli sebeplerinden biridir.

MAHMURE


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:11 Temmuz 2015Yayınlanma Tarihi:14 Temmuz 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.