STRESİ GÖZE ALIYORLAR

A.A

Tüp bebekte kadının çektiği stres, hastaya kanser olduğu söylendiğinde oluşan stres oranıyla aynı.

 


Uludağ Üniversitesi Tıp  Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Üreme Endokrinolojisi ve  İnfertilite Tedavisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Uncu, “Tüp bebek  işleminde, transfer yapıldıktan sonra gebelik olup olmadığını anladığımız 12 gün  içinde kadının çektiği stres oranı, herhangi bir hastaya kanser olduğunu  söylediğinizde oluşan stres oranıyla aynıdır” dedi.

Uncu, bir kadın düzenli adet görüyorsa,  sorunu yoksa, erkekte ciddi sağlık sorunları bulunmuyorsa ve düzenli ilişki varsa  gebeliğin oluşması gerektiğini söyledi.

Bu durumların varlığına rağmen 12 aylık sürede gebelik oluşmadıysa,  konuya ilişkin araştırmanın gerekli olduğunu ifade eden Uncu, düzenli ilişkisi  bulunan ve korunmayan 100 çift içinde birinci ay 25 gebeliğin olacağını anlattı.

Bu rakama her ay 10 çiftin ekleneceğini ifade eden Uncu, “6'ncı ayın  sonunda 65 kadın gebedir. Sonraki 6 ay içinde bu orana 20 kişi daha eklenir ve  yüzde 85 gebelik ortaya çıkar. Bu noktada gebe kalamayan 15 çift  araştırılmalıdır. Yani araştırma için 6–12 aylık bir süre mantıklıdır”  dedi.

Gebelikte kadının yaşının büyük önem taşıdığını dile getiren Uncu, şöyle  devam etti:

“Yakın zamanda çıkan çalışmalar erkek yaşının da önemli olduğunu  göstermeye başlamakla birlikte kadının yaşı burada daha önemlidir. 37 yaş sonrası  kadın yumurtalıklarındaki yumurta rezervinin tüketim hızı çok artar ve 35 yaş  üzerinde olan ve gebelik isteyen hanımlar için araştırma, tanı ve tedaviye  başlama anlamında fazla beklememek gerekir.

6 ay kesinlikle yeterli bir süredir.  Özellikle yumurtalıklarından cerrahi operasyon geçirmiş kadınlarda ve birden  fazla yumurtalık, rahim enfeksiyonu geçirmiş kadınlarda araştırmaya erken  başlamak gereklidir. Erkek tarafında ise geçirilmiş testis cerrahisi ve  hastalıklarının varlıkları da beklememeyi gerektiren bir durumlardır.”
        
TÜP BEBEK STRESİ

        
Uncu, tüp bebeğin sabır isteyen bir çalışma olduğunu belirterek, şöyle  konuştu:

“Tüp bebek işleminde, transfer yapıldıktan sonra gebelik olup olmadığını  anladığımız 12 gün içinde kadının çektiği stres oranı, herhangi bir hastaya  kanser olduğunu söylediğinizde oluşan stresle aynıdır. Ne kadar büyük bir stres  ve beklenti olduğunu düşünün.

Bu kadar maddi-manevi eziyet çekilen bir işleme  kalkışırken merkez ve merkez çalışanlarının geçmişi, tecrübeleri, birikimleri çok  iyi araştırılmalı, başarı oranları ayrıntılı olarak konuşulmalı, tedavi süresince  karşılaşılacak her şey ayrıntılı öğrenilmeli ve başarısızlık durumunda bunun  dünyanın sonu olmadığı bilinmelidir.

Basında çok sıklıkla karşılaştığımız 'bundan  sonra çocuksuz çift kalmayacak, tüp bebekle kısırlığa son, ünlü doktor  embriyoları lazerle rahime yapıştırıyor, ünlü doktor tüp bebekte mucizevi formülü  açıklıyor, ünlü doktor dünyada en iyi gebelik oranları bizde dedi', gibi akla  mantığa sığmayan haberlere değer verilmemeli.”


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Aralık 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.