STRESİ SIFIRLAMAK İÇİN SPOR

DHA

Suyun içinde 135 saat 2 dakika 19 saniye kalarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren balık adam Cem Karabay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, su altının keşfedilmek için insanları beklediğini kaydetti. Farklı bir macera ve heyecan arayan kişilerin su altına dalması önerisinde bulunan Karabay, su altının da uzay gibi yer çekimsiz bir ortam olduğunu ifade etti.

Karabay, “Suyun altında yer çekimsiz ortamda bütün denge kontrolleri sizde. Adrenalin, keyif üst seviyeye çıkıyor. Suyun altına inen kimse bir daha oradan kopamaz. Her zaman orada olmak ister” dedi.

Yemek, su içmek, uyumak, televizyon izleyebilmek gibi istenilen her şeyin su altında yapılabildiğini ifade eden Karabay, “Normal hayatta burnun aldığı kokuyu alamıyorsunuz. İnsanı öptüğünüzde duygu yaşarsınız, su altında bu olmuyor. Yemekte lezzet alamazsınız ama karnınızı doyurursunuz” diye konuştu.

Dalış yapan kişilerin başlangıçta biraz tedirginlik yaşayacağını ifade eden balık adam, şunları söyledi:

“Su altında stres, tamamen resetleniyor. Bu işi yapanların çoğunluğu bankacı, sigortacı, borsacı, yani stresin içinde olan insanlar. Çünkü beyin bütün düşünceleri su altında atarak resetleniyor. Başınız suyun altına indiğinde her şey gider. Borcunuzu, eşinizle kavganızı her şeyi unutursunuz. Beyin tamamen silinir. Sadece gördükleriniz ve hissettikleriniz vardır. Suyun üstüne çıktıktan sonra stresin “s” harfi kalmaz. Zaten dalıp da uzun süre tekrar dalmayan stres yapar. Tekrar suyun altına inmek ister. Çünkü orada gürültü yok. Sadece duyulan ses, ağzınızdan çıkan hava kabarcığının sesi. Yukarıda gök gürültüsü ya da fırtına kopsa da bunları duymazsınız.”


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.