STRESİ TOPRAĞA GÖMÜYORLAR

A.A

Hobi Bahçeleri projesinden yararlanan emekliler, çöplükte  oluşturdukları bahçelerinde stresten uzak yaşıyor.

Emekliler, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirdiği proje  kapsamında kendilerine tahsis edilen hobi bahçelerinde, maruldan brokoliye  varıncaya kadar her çeşit sebzeyi yetiştiriyor.

Daha önce çöp depolama istasyonu olarak kullanılan 35 bin metrekare alana  kurulu 40 metrekarelik 125 hobi bahçesinden birinin sahibi olan Mehmet  Cıkcıkoğlu, “stresimi burada toprağa gömüyor, eve öyle gidiyorum. Çok mutluyum”  dedi.

"Burayı yapanlardan Allah razı olsun. Bu küçük bahçemde hoşça vakit  geçiriyorum, toprakla uğraşıyorum, kendimi daha sağlıklı ve dinç hissediyorum" diyen Cıkcıkoğlu, ailesi ve yakınlarıyla hafta sonlarında hobi bahçesinde piknik  yaptıklarını belirtti.

Mehmet Cıkcıkoğlu, hobi bahçesinin kendisine 2 yıllığına 200 lira  karşılığında tahsis edildiğini, bu miktardan daha fazlasını seve seve ödemeye  hazır olduğunu kaydetti.

Hobi bahçesinde patlıcan, biber, nane ve marul yetiştiren Settar Tabo ise  açıklamasında, hobi bahçesi olduğu için kendini şanslı saydığını, mutlu olduğunu  ifade etti.

Hobi bahçesinde yetiştirdiği organik sebzeleri kendisinin tükettiğini ve  yakınlarına verdiğini belirten Settar Tabo, şunları anlattı:

Hobi bahçeme her gün uğruyorum. Bahçemdeki sebzelere çocuklarımmış gibi  bakıyorum. Buraya gelmek için harcadığım benzinle pek ala bahçemden hasat  edeceğim sebzeden çok daha fazlasını marketten alabilirim. Ama ürettiğim sebzeler  bana çok daha lezzetli geliyor. Buraya stres yüklü halde de gelsem biraz toprakla  uğraşınca kurtuluyorum, mutlu oluyorum. Ayrıca burada çok sayıda yeni dost  edindim kendime.”
        
HEDEF BİN HOBİ BAHÇESİ
        
"Hobi Bahçeleri" projesi, kentteki emeklilerin kahve köşelerinde ve  parklarda boş oturmaktan kurtarılması için "toplumun tüm kesimlerine hizmet"  parolası ile geçen yıl gerçekleştirildi.

Projeyle kentin orta yerinde bulunan ve geçmişte çöp depolama alanı  olarak kullanılan, yoğun çevre kirliliği oluşturan 35 bin metrekare alan çevresi  tel örgüyle çevrilerek koruma altına alındı.

Daha sonra bu alanda sosyal tesisler yanında 125 hobi bahçesi yapıldı,  emeklilere tahsis edildi. Hobi bahçelerinin tahsis edildiği emeklilerin yaptığı  çalışmalar sonrasında 35 bin metrekarelik alan organik sebze üretim sahasına,  renk renk çiçeklerle bezeli bir alana dönüştü. Bölgede geçmişte yaşanan kirlilik  ortadan kalktı.

Emeklilerin projeye gösterdiği yoğun ilgiye duyarsız kalmayan Gaziantep  Büyükşehir Belediyesi, kentin değişik bölgelerinde yeni hobi bahçeleri yapmaya, hobi bahçesi sayısını gelecek yıl içinde bine ulaştırmaya hazırlanıyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.