STRESLİLER FAZLA SİGARA İÇİYOR

DHA

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim görevlisi Doç. Dr. Hasan Kaynar, stres altındaki insanların daha fazla sigara tükettiğine dikkat çekerek, "Günlük 17 milyon paket sigara tüketiliyor. Hedef, sigara içen sayısını azatmak" dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın 19 Temmuz'da ülke genelinde başlatacağı ‘Dumansız hava sahası', en çok şoför, polis, gazeteci, öğretmen ve doktorları etkileyecek. Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) konferans salonunda sigaranın zararlarını anlatan Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Hasan Kaynar, yapılan araştırmaya göre eğitimli insanların yüksek oranda sigara içtiğine dikkat çekti.

Doç. Dr. Kaynar, "Sigara bağımlılığının eğitimle veya cehalatle alakası yok. Meslek grupları arasında en fazla sigarayı yüzde 74'lük oranla uzun yol şoförleri içiyor. Onları yüzde 64.7 oranla polisler, yüzde 63.9'la gazeteciler, yüzde 50.8’le öğretmenler ve yüzde 43.9'le doktorlar, yüzde 27.1’le milletvekilleri izliyor. Türkiye’de bir günde 17 milyon paket sigara satılıyor. Yılda sigaraya 11.2 milyar dolar harcıyoruz. Bu da Sağlık Bakanlığı bütçesinin dört katına denk geliyor. Dünyada her yıl 4 milyon insan sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle ölüyor. Önümüzdeki 20 yıl içinde bu rakamın 10 milyonu bulması tahmin ediliyor. Amaç, yasakla birlikte sigara içen sayısını azaltmak" diye konuştu.
Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.