SUÇA İTEN AİLELERE CEZA

DHA

Çocuklarını uyuşturucu sattırıp hırsızlığa yönlendiren bu ailelere yaklaşık 34 bin TL para cezasına çarptırıldı.

Bursa'da çocuklarına suç işleten 238 aile Emniyet Müdürlüğü tarafından belirlendi. Özellikle Yıldırım İlçesi'nde oturan bu ailelerin çocuklarını uyuşturucu ticaretinde kurye olarak kullanıp, hırsızlık yaptırdıkları tesbit edildi. Suç sonrası yakalanan çocukların bu aile ortamından kurtarılması için Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı Sırameşeler Çocuk Yuvası'nda koruma altına alındığını söyleyen yetkililer, agnı ailelerin çocuklarını tekrar suçlarda kullanmak amacıyla kaldıkları yurtlardan kaçırdıklarını veya kaçmaları için ortam hazırladıklarını söylediler.

Bursa'da iki yılda 3-17 yaş arasında 500'e yakın çocuk belirlendiğini açıklayan yetkililer, "İşin acı tarafı aileler para kazanmak için çocukların büyük bölümünü okula dahi göndermiyorlar. Bu çocukların potansiyel suçlu haline gelmemeleri için hem aileler, hem de çocuklar için çok özel projeler hazırlanıp acilen yaşama geçirilmelidir" dediler.

Çocuklarını suça iten aileler, işlenen her suç için Kabahatlar Kanunu'na göre 125'er TL para cezasına çarptırılırken, ayrıca bu aileler hakkında 'Ebeveynlik görevini yapmamak' suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle ceza davası açılıyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Mart 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.