SUNİ BEYİN 2018'DE

DHA

İsviçre'de Lozan Üniversite'sinde görevli bir ekip 2018 yılına kadar, bilince sahip bir suni beyin üretileceğini iddia etti.

İsviçre'deki Lozan Enstitüsü'nde görevli Prof. Henry Markram başkanlığındaki ekip, 2018 yılına kadar, bilince sahip bir suni beyin üretileceğini iddia etti. ‘Gerçek Frankenstein deneyi’ diye nitelendirilen ‘Mavi Beyin’ adlı proje için Prof. Markram şunları söyledi:

"2018 yılına kadar bilinçli ve zeki sun'i beyin yapmayı amaçlıyoruz. Bu beyin, düşünecek, hissedecek ve hatta aşık olacak. Fakat projemize daha şimdiden karşı çıkılıyor, ancak bu proje sayesinde insanın öğrenme yetisinin ve zekasının gelişeceği de göz ardı edilmemeli. Başlangıçta ‘Mavi beyin’ projesinin önündeki en büyük engel, finansal kaynaktı, ancak İsviçre hükümeti ile IBM şirketi bu çalışmaya destek verdi."

Bu destekten sonra  hesabına milyonlarca euro gelmeye başladığını söyleyen Markram, bu hareketin ve desteğin kendisini kamçıladığını ve çalışmalarına hız kazandırdığını söyledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.