SÜREKLİ BAŞARILI ANNE OLMAYIN

Mother&Baby / Buket Cengizalp

Çocuğumu nasıl yetiştirmeliyim, onu nasıl dört dörtlük yapabilirim diye düşünen anneler dikkat! Zarar verebilirsiniz.

Yeni anneler eskiye kıyasla yoğun bir bilimsel bombardıman altında. "Çocuğu taşırken yüzü kendinemi baksın, dışarıyamı baksın? Neyle beslenirse kalp hastası olmaz? Hangi oyunları oynarsa zekâsı gelişir" gibi... Bu bombardıman altında bazı anneler, daha kendi dilini konuşamayan çocuklarına yabancı dil öğretme çabasına giriyor.

Hatta tuvalet eğitiminden önce müzik eğitimine başlayanlar bile var. İstanbul Bilgi Üniversitesi’den Prof. Dr. Emine Zinnur Kılıç, "Bu durumanne-çocuk ilişkisinin duygusal boyutlarının unutulmasına neden oluyor" diyor. Kılıç, anneler üzerinde toplum baskısının giderek arttığını söylüyor. Prof. Kılıç, annelerin çocukları için bir şeyleri eksik ya da yanlış yapmaktan dolayı korktuğuna dikkat çekiyor ve ekliyor:

GELECEĞİ DÜŞÜNÜRKEN ŞİMDİKİ ZAMAN KAÇIYOR

"Bütün bu baskıların sonucunda, daha çok da şehirde yaşayan anneler sanki çocuklarıyla ilişkilerindeki her anı puanlayan bir dış sistem varmış gibi hissetmeye başladılar. Çalışan annelerin birçoğu, günlerini 'çocuk zekâ gelişimi için oynaması gerekli olan bütün oyunları oynadımı oynamadımı?' diye hesaplayarak geçirir hale geldi. Bu derece çocuğun geleceğine odaklanmış bir bakış açısı şimdiki zamanın kaçmasına; anne çocuk ilişkisinin duygusal ilişki boyutunun unutulmasına neden oluyor. Anne-çocuk ilişkisinin doğallığı bozuluyor."

ANNELER DE HATA YAPAR, KORKMAYIN

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Emine Zinnur Kılıç, annelerin hata yapmaktan korkmaması gerektiğini söylüyor. Kılıç, annelere şu tavsiyelerde bulunuyor:

"Anneler çocuklarını yetiştirirken hata yapma korkusuyla ilişkilerinin keyfini çıkaramaz hale geldi. Anne çocuğunun geleceğini düşündüğü için her şeyi mükemmel yapmaya çalışıyor. Bu da anne ve çocuk arasındaki ilişkinin rahatlığının bozulmasına ve gerilmesine yol açıyor. Oysa anne-çocuk ilişkisinin en önemli yönü ilişkideki güven hissi, şefkat, paylaşım, birlikte olmaktan mutlu olma... Bu duygu bozulduğunda hem anneler hem çocuklar kaybeder. Şunu unutmayın; en başarılı, en mutlu ya da en güvenli, en sağlıklı erişkinler genellikle en başarılı annelerin çocukları değil!"


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.