SÜREKLİ UYUYAN KIZIN SIRRI

A.A

Zaman zaman gün boyu uyuyan ve aniden bayılan 8 yaşındaki kızın hastalığına teşhis konuldu.

 


Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi Çocuk  Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Duman, zaman  zaman gün boyu uyuyan ve aniden bayılan 8 yaşındaki kızın hastalığına uyku  hormonunun aşırı salgılanmasının neden olduğunu ortaya koyarak, tıp literatürüne  geçti.

Akdeniz Üniversitesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Doç. Dr.  Duman, 8 yaşındaki Sueda Yıldırım'ın 4 yıl önce, vücut ısısının düşmesi, aşırı  terleme, bayılma, şikayetleriyle hastaneye başvurduğunu söyledi. Sueda'nın  rahatsızlığına idrar yolu rahatsızlığı, görme bozukluğu, karın ağrılarının da  eşlik ettiğini belirten Duman, tanı konulamadığı için idrar ve kan testinin  Almanya'ya gönderildiğini kaydetti.

Sueda'nın gündüzleri başlayan ataklarında sürekli uyuduğunu ve geceleri  vücut ısısının 33 dereceye düştüğünü ifade eden Duman, “Vücut ısısının bu kadar  düşmesi buz kesmesi gibi bir olay. Aile 1 yıl boyunca her gece uyanık halde  bekledi” dedi.

Almanya'dan gelen sonuçlar eşliğinde yaptığı araştırmada Sueda'daki  melatonin hormonunun normalin en az 10 katı olduğunu tespit ettiğini vurgulayan  Duman, hastalığa melatoninin aşırı salgılanmasının neden olduğunu söyledi.

Duman, melatoninin baskılanması için ilaç ve zaman zaman yurtdışından  getirilen 460 nanometre dalga boyundaki özel gece lambasıyla küçük kızın tedavi  edildiğini belirterek, “Sueda'nın şikayetleri tamamen düzeldi. Vücut ısısı 35.5  derecenin üzerinde. Karın ağrısı, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları ve  görmede bozukluklar düzeldi” diye konuştu.

Benzer şikayetlerle son 50 yılda dünyada 50 kişinin hastanelere  başvurduğunu vurgulayan Duman, şunları söyledi:

 “Sueda, dünyada ilk kez tanı almış yeni bir hastalığı temsil eden  hastamız. Dünyada bununla ilgili bildirilmiş 50 kadar hasta vardı. 50 yıldır  tanımlanmamış bir hastalıktı. Melatonin hormonuyla ilgili olduğunu ilk kez  tanımladık. Uyku hormonu olan melatonin bazı canlılarda kış uykusu dediğimiz,  vücut ısısının düşmesi ve uzun dönemli uyumada etkisi olduğunu düşünülen bir  hormondur. Yaşlanma ve kansere karşı koruyucu etkisi olduğuna dair bilgiler  mevcut. Sueda, bu hastalık tablosunun sebebinin melatonin yüksekliği olduğunu  gösteren ilk vaka.”

Sueda Yıldırım'ın hastalığına “Endojen spontan hipermelatoninemi”  (melatoninin aşırı salgılanması) adını verdiğini belirten Duman, bu konuyla  ilgili makalesinin uluslararası “Hormone Research” dergisinde yayımlanarak tıp  literatürüne geçtiğini söyledi.

Duman, dergideki yayının ardından yurt dışında birçok ülkeden  meslektaşlarının kendilerini arayarak bilgi aldığını, Türkiye'den de benzer  şikayetlerle başvuran 5 hastanın daha tedavisine başladıklarını söyledi.

Anne Zümrüt Yıldırım da, 2007 yılında kızının uyanması gereken bir saatle  uyanmadığını belirterek, “Uyandıramadık, hastaneye götürdük. Bizi fakülteye  yönlendirdiler. Ama fakülteye geldiğimizde herşey normaldi. Acilden geri  gönderildik. Kendi çocuk doktoruna gittik. Onun kucağında birden bire bayıldı.  Doktor beyle acile gittik, orada ateşi ölçüldü ve çok düşük olduğu gözlendi”  dedi.

Kızının gündüz atakları sırasında ara sıra uyanabildiğini, gece  uyuyabilmesi için zorla uyandırdıklarını vurgulayarak, “Çok zor günlerdi ama  geçti” diye konuştu.

Kemer Mustafa Rüştü Tuncer İlköğretim Okulu 2. sınıf öğrencisi ve  okulunun 2. sınıf birincisi Sueda Yıldırım da, “1-2 kere okulda bayılmıştım.  Vücut ısım çok düşmüştü. öğretmenime kendimi iyi hissetmediğimi söyledim. O da  annemi aradı. Şimdi daha iyiyim, vücut ısım artık pek fazla düşmüyor” dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:13 Ağustos 2011Yayınlanma Tarihi:09 Ağustos 2011