Suriyeli yaralılara psikolojik destek

Ülkelerinde çıkan olaylarda yaralanan ve yakınlarının yardımıyla Türkiye'ye getirilen Suriyeli yaralılar, bakımevinde psikolojik destek alıyor.Ülkelerinde çıkan olaylarda yaralanan ve yakınlarının yardımıyla Türkiye'ye getirilen Suriyeli yaralılar, bakımevinde psikolojik destek alıyor. Suriyeli bir hayırsever tarafından oluşturulan 100 yataklı bakımevinde, yaralılara pansuman gibi küçük çapta tedavi imkanı sunulurken, psikolojik destek  de veriliyor. Reyhanlı ilçesi, Yenişehir Gölü yakınında boş durumdaki iki katlı  bir binanın içerisinde oluşturulan merkezde çalışan sağlık görevlilerinin  tamamını Suriyeliler oluşturuyor. Psikologun da bulunduğu 40 oda ve 100 yataklı bakımevinde, Suriye'de  yaralanan ve yakınlarının yardımıyla Türkiye'ye getirilen yaralıların sosyal  hayata uyumları sağlanıyor. 6 Suriyeli doktor ve 10 hemşirenin bulunduğu  merkezde, çok sayıda yaralının tedavisi gerçekleştiriliyor. Yaralılara, psikolojik desteğin de sağlandığı bakımevinde görevliler  yaralılarla birebir ilgilenirken, anne, baba veya kardeşlerini kaybedenlere özel  ilgi gösteriliyor. Hastane bahçesinde dinlenen, kitap okuyan, müzik dinleyen Suriyeliler,  savaş psikolojisini bir nebzede olsun unutmaya çalışıyor.

GÖNÜLLÜ OLARAK ÇALIŞIYORLAR Merkezde görevli Suriyeli Ebu Beşar, ülkesinde çalıştığı hastanenin bombalanması sonucu Türkiye'ye  geldiğini, kurulan bu bakımevinde tamamen gönüllü çalıştığını söyledi.

Merkezin 2 aydır faaliyette olduğunu belirten Ebu Beşar, Suriyeli zengin  hayırseverler tarafından tüm masraflarının karşılandığını ifade etti. Suriye'de yaralanan hastaların, Özgür Suriye Ordusu askerleri tarafından  Türkiye sınırına getirildiğini bildiren Ebu Beşar, durumu ağır olanların ve  ameliyat gerektirenlerin Hatay'daki çeşitli hastanelerde tedavi edildiğini, daha  sonra bu merkezde tedavilerinin sürdüğünü kaydetti. Türk doktorlarının kendilerine çok yardımcı olduğunu bildiren Beşar,  “Hastalarımızı, Türk hastanelerine götürdüğümüzde doktorlar bizi kapıda  karşılıyorlar. Türkiye devleti bize çok yardımcı oldu. Bunun için Türkiye'ye  teşekkür ediyorum” dedi. Esed güçlerinin Hama kentine düzenlediği saldırıda atılan havan  mermisinin sağ ve sol ayaklarına isabet etmesi sonucu yaralanan Cemal Hellak da  ailesinin hala Hama'da olduğunu ve onlar için endişelendiğini söyledi. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:19 Ekim 2012Yayınlanma Tarihi:23 Ekim 2012