Sürmenaj Hastalığı

Sürmenaj hastalığı Özellikle 20-40 yaş arası genç insanlarda iş verimini, hayat başarısını önemli derecede etkiler. Gazeteci Mithat Bereket'in hastalığı ile daha da ilgi çeken sürmenaj hastalığı nasıl bir hastalıktır? Peki sürmenaj nedir? Sürmenaj ne anlama geliyor? Sürmenajla nasıl başa çıkılır?

Sürmenaj hastalığı Özellikle 20-40 yaş arası genç insanlarda iş verimini, hayat başarısını önemli derecede etkiler. Gazeteci Mithat Bereket'in hastalığı  ile daha da ilgi çeken sürmenaj hastalığı nasıl bir hastalıktır? Peki sürmenaj nedir? Sürmenaj ne anlama geliyor? Sürmenajla nasıl başa çıkılır?

Sürmenaj hastalığında, “Unutkan dalgın oldum, okuduğumu anlayamıyorum, dikkatimi veremiyorum, beynim durdu, konuşurken kelime bulmakta zorlanıyorum, gözüm satırlarda aklım başka yerde, daha önce 1-2 defada anladığım şeyi şimdi 4-5 defada anlıyorum, TV haberlerini bile izleyemez oldum” gibi yakınmalar düşünen, okuyan insanlarda zaman, zaman önemli sorun olur.

SÜRMENAJ NEDİR?

Sürmenaj hastalığı, Özellikle 20-40 yaş arası genç insanlarda iş verimini, hayat başarısını önemli derecede etkiler. Yöneticiyseniz doğru ve çabuk karar vermeniz gerekiyorsa bu sizin için hayati önem taşır.

Başarılı bir işkadını biliyorum yurt dışına gitmek üzereyken pasaportunu bulamamış ve büyük kayba uğramıştı.

Sürmenaj hastalığında, Özellikle ailesinde ileri yaşta hafıza kaybı, Alzheimer gibi bir hastalığı olan kimse unutkanlık ve konsantrasyon güçlüğünden çok yakınıyorsa mutlaka profesyonel yardım almalıdır. Çünkü ileri yaş hafıza kayıpları erken tanı ile durdurulabiliyor. Hücre yenileyici ilaçlar, antioksidan beslenme tarzı ve beynin stres salgılarını azaltma ile yaşam kalitesi düzeldiği gibi sağlıklı bir yaşlılık için zemin hazırlanacaktır.

Sürmenaj hastalığı, Genç ve orta yaşlarda yaşanan bellek bozuklukları genelde örtülü bir depresyonun bulgusudur. Depresyonun 8 ana belirtisinden bir tanesi de düşünceyi yoğunlaştırma bozukluğudur. Bazı tür depresyonlarda bu işlev daha çok bozulur. Tıpta “Kognitif disfonksiyon” olarak tanımlanan bu durum öğrenciler, yöneticiler, iş adamları için işlevselliğin kaybolması anlamına gelir.

Depresyonun diğer bulguları çok belirgin değilken anlama, kavrama, dikkat bozuklukları yoğunsa Depresyonu maskeli bir şekilde yaşıyorsunuz demektir.

SÜRMENAJ BELİRTİLERİ

- Yorgunluk
- Bedensel ve zihinsel yorgunluk
- Dikkat dağınıklığı
- Depresyon
- Konuşmada güçlük çekme
- İsteksizlik
- Kitap bile okuyamamak
- Uykusuzluk çekmek
- Baş ağrısı
- Unutkanlık
- Dalgınlık, Sürmenaj  hastalığı belirtilerinden bazılarıdır...

Sürmenaj hastalığına yakalanan kişilerde dikkat dağınıklığı, isteksizlik, bedensel yorgunluk gibi şikayetler söz konusudur. Konuşmak ya da kitap okumak dahi kişilere oldukça zor gelir bu anlarda. Uyuyamamaktan şikayet ederler ve sık sık baş ağrısı çekerler. Sürmenaj hastalığında, Unutkanlık, dalgınlık ya da karamsarlık da gözlemlenebilir.

SÜRMENAJ HASTALIĞINDA BEYİN KİMYASALLARI

Stres ve depresyon beyindeki biyolojik süreçlerle ilgili durumlardır.

Ruhsal gerilim anında beyin stres hormonları salgılar. Stres hormonları salgıları uzun süre devam ederse beyindeki hücreler arası enerji transferi bozulur.

İnsan beyni birbirleri ile haberleşen milyarlarca hücreden oluşur. Hücreler arası bilgi akışı kimyasal ve elektriksel ileti akışı ile gerçekleşir.

İşte stres hormonları beyindeki bu bilgi akışını bozar, uzun sürdüğünde beyin “ısınmış motor” gibi zorlanmaya başlar.

SÜRMENAJ NEDENLERİ

Sürmenaj hastalığının meydana geliş sebebi henüz tam bilinmemektedir ve bununla ilgili çeşitli fikirler ileri sürülmektedir. Bunlardan ön plana çıkanı beyindeki sinirsel hücrelerinin biyokimyasallardan eksik kalmasıdır. Sürmenajlı kişilerin dalgın olmaları, konuşurken kelime bulmakta zorlanmaları ya da okudukları herhangi bir yazıyı takip edemediklerini belirtmeleri şaşırtıcı olmayan, olağan belirtilerdir.

Sürmenaj olmamak için:

Sürmenaj hastalığından korunmak için öncelikle beyin organımıza saygı göstermemiz gerekir. Evimize aldığımız aletin, bilgisayarın, çamaşır makinesinin kullanma talimatı vardır. Bu talimata uyan kimsenin cihazı daha az arıza yapar daha uzun ömürlü olur.

Sürmenaj hastalığından korunmak için İster beynimiz ister diğer organlarımız olsun hepsi bir cihazdır. Onları bilinçli ve sağlıklı kullanmalıyız.

Beynimizi sağlıklı kullanmanın birinci şartı stresi kontrol edebilmeyi başarmaktır. Stressiz hayat olmaz. Yaşadığınız stresi ve bunalımı hayatınızda kazanım haline dönüştürebilirsiniz. Basit bir yöntem. Sorun odaklı değil çözüm odaklı düşünmeyi başarmaktır.

Beynimizin iyi çalışması için diğer  kural doğru beslenmektir. Antioksidan hücre yenileyici gıdalara ağırlık vermek çok önemlidir. C ve E vitamini bol gıdalar. Meyve ve sebze. E vitamini doğal olarak zeytin ve zeytin yağında çok bulunur.

Ölçülü yaşayan, doğru beslenen mutlu yaşam felsefesi edinen insan beynini garantiye almış demektir.

SÜRMENAJ TEDAVİSİ

Sürmenaj olduysanız mutlaka profesyonel yardım almalısınız. Çözümü kolaydır. Önceleri yıllarca süren tedaviler şimdi çok hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

Sürmenajlı kişilerin derhal onları fiziksel ya da zihinsel olarak meşgul eden şeylerden uzaklaşması gerekmektedir. Deniz kıyısında, sakin, huzurlu bir bölgede yapılacak olan tatil onların stresini azaltır ve kafalarının boşalmasına yardımcı olur.

Sürmenaj hastalğında , özellikle yaş grubu olarak 20 ile 40 yaşları arasındaki insanlarda iş verimliliğini, hayat başarısını önemli ölçüde etkiler. Eğer yönetici pozisyonundaysanız şayet ve doğru ve hızlı kararlar almanız gerekiyorsa sürmenajlı durum sizi olumsuz yönde etkilemektedir.

Sürmenaj hastalığı ile bir daha karşılaşılmaması için strese sokan unsurlar kaldırılmalı ya da kontrol altında tutulmalıdır. Doğru beslenmek ve bol bol C ile E vitaminleri tüketmek de önemli ölçüde iyi gelmektedir.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Temmuz 2023Yayınlanma Tarihi:19 Nisan 2006