SÜRÜCÜLERE ORUÇ UYARISI

A.A

Oruç tutanlarda araç sürücülerden özellikle iftar saatlerine yakın zamanlarda dikkatli olmaları istendi.


Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, ramazanın başlaması nedeniyle tatil dönüşlerinin hızlandığını, özellikle tatil yörelerindeki yollarda büyük ölçüde yoğunluk yaşandığını söyledi.

Oruçlu sürücülerin vücut dengelerinin, normal günlere göre çok daha farklı olacağının altını çizen Apaydın, şöyle konuştu:

“Ramazanda oruç nedeniyle çoğu insanda kan şekeri düşmekte, açlık, susuzluk ve yorgunluğa bağlı olarak refleksler de yavaşlamakta. Oruç nedeniyle sürücülerde meydana gelen dikkat dağılması kazaların en büyük nedenlerinden. Sürücüler ramazan ayında her zamankinden daha fazla dikkatli, sabırlı ve duyarlı olmalı. Ay boyunca trafik kazalarından dolayı üzücü haber almamak için acele etmeden, trafik kurallarına uyarak ve daha dikkatli bir şekilde araç sürülmeli. Aksi halde beklenmedik ve can yakan kazaların olması kaçınılmazdır. Ayrıca eğitim ve altyapı çalışmaları ile kazaların azaltılması için daha yoğun çalışmalar yapılmalı.”

Türkiye'de meydana gelen trafik kazalarında her yıl binlerce kişinin hayatını kaybettiğini anımsatan Apaydın, “Sürücülerimiz hoş görü ayı olan ramazanda, birbirlerine karşı daha toleranslı ve saygılı davranmalı” dedi.

İFTAR SAATLERİNE DİKKAT

Apaydın, ramazanda kazaların özellikle iftar saatlerine yakın zamanlarda yoğunlaştığına dikkati çekerek, bu saatlerde yola çıkanlardan daha dikkatli olmalarını istedi.

Ramazan nedeniyle tatilden erken dönenlerin trafik kurallarına uymaları, aşırı sürat yapmamaları, uykusuz ve yorgun araç kullanmamaları gerektiğini de belirten Apaydın, “Ramazan boyunca sürücüler iftara yetişmek için acele ederek, kendilerini ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürmemeli. Bugünlerde tatilden dönüşler yoğunlaşıyor. Sürücüler tatilden dönerken sabahın erken saatlerini tercih etmeli ve normalin üzerinde seyreden, güneşin kavurucu ve bunaltıcı sıcağında yola çıkmamalı. Özellikle kan şekeri düşenler aniden öfkelenebilirler. Sıvı ve elektrolit kaybı, susuzluk şuur bulanıklığı yapabilir. Oruç tutacakların bunlara dikkat etmesi gerek” dedi.

53 BİN TRAFİK KAZASI

Apaydın, geçen yıl ramazanın denk geldiği ağustos ve eylül aylarında meydana gelen 53 bin 232 kazada 922 kişinin hayatını kaybettiğini ve 41 bin 950 kişinin de yaralandığını belirterek, söz konusu rakamların uyarıların önemini bir kez daha ortaya çıkardığını bildirdi.

Bu yılın ilk 6 ayında 136 bin 930 trafik kazasının meydana geldiğini anımsatan Apaydın, “Bu kazalarda bin 702 vatandaşımız hayatını kaybederken, 88 bin 421 vatandaşımız da yaralandı. Geçen yıla göre kıyaslama yapıldığında 2010 yılında kaza sayısı ve ölüm oranı düşmesine rağmen, tatil dönemlerinde günde 34 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini görüyoruz. Bu kazaların büyük sebebi trafik kurallarına uymamak ve aşırı hız. Meydana gelen 48 bin 124 ölümlü ve yaralanmalı kazaya neden olan sürücü kusurlarının başında ise yüzde 30 gibi yüksek oranda” diye konuştu.

Sürücülerin, trafik kurallarına uyarak araç kullanmalarının hem kendileri hem de diğer sürücüler açısından hayati önem taşıdığına dikkati çeken Apaydın, hız limitlerine, trafik kural ve işaretlerine uyulmasını, geç saatlere kadar uyumayan vatandaşların kesinlikle uzun yola çıkmamalarını da istedi.

Apaydın, yaz sezonu olduğu için mıcırlı yol yapımının oldukça fazla olduğunu belirterek, yola çıkacak sürücülerin bu durumu da göz önünde bulundurmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.