TACİZE UĞRAYAN ÇOCUK NELER YAŞIYOR?

TACİZE UĞRAYAN ÇOCUK NELER YAŞIYOR?Tacize, şiddete, tecavüze, işkenceye uğrayan çocukları ilerleyen yaşlarda neler bekliyor? Bu çocuklar iç dünyalarında neler yaşıyor? Yaşanan bu olaylar çocukların psikolojini nasıl etkiliyor?

NPİSTANBUL Nöropsikiyatri  Hastanesi'nden Uzman Dr. Çocuk ve Ergen psikiyatr Ahmet Çevikaslan, istismara uğrayan çocuğun yaşadığının farkında ya da yaşadığını muhakeme edecek olgunlukta olmayabileceğini belirterek, "Her çocuk bilinçli ya da bilinçsiz yaşadıklarına tepki verir. Bebekler ve küçük çocuklarda huzursuzluk, ağlamalar, uyku ve beslenme düzeninde bozulma, ebeveyne daha çok yapışma şeklinde davranışlar ortaya çıkabilir. Yaşanan travma, farklı zamanlarda dolaylı tepkilerle kendilerini ortaya koyabiliyor" dedi.

Çevikaslan, çocukların maruz kaldıkları durumu anlatmasıyla ilgili olarak,  çocuğun aile bireyleriyle aralarındaki ilişkiye bağlı olduğunu ve bazı çocukların korkudan aileye birşey söylemediğinin altını çizdi.

Çevikaslan sözlerine şöyle devam etti:

"Cinsel istismarın üzerini kapatanlar genellikle olayı dışardan bilen üçüncü şahıslar. Ensest ve aile içi cinsel taciz olaylarının örtbas edilmesinin en sık nedeni töreler ve hurafeler. Bazen çocuk da yaşananlardan sorumlu tutulabiliyor. Kötü davranmanın “hak edilebileceğini” düşünen, çocuğu “kendisi kaşınmakla” suçlayan  büyüklerin sayısı hiç de az değil. İstismara uğrayan çocuk kendisi de aynı yöntemi kullanmayı öğrenir, arkadaşlarına karşı uyumsuz olur. Özgüven kaybı, sosyal içe kapanma, ifade zorluğu, utangaçlık, sinirlilik, saldırganlık, kaygı artışı ise bütün istismarlarda görülür. Uzun süreli takiplerde; atlatılamayan travma nedeniyle duygusal küntlük, korku ve kaygı, akademik başarısızlık, sosyal fobi, cinsel sorunlar, alkol ve madde kullanımı, intihar girişimleri sıktır. Kız çocukları daha çok içe, erkek çocukları daha çok dışa dönük davranışlar sergiliyorlar. Yine de bu konuda çok keskin genellemeler yapmak doğru değil."

"Öncelikli görev anne babaların" diyen Çelikaslan, çocuklara yönelik tacizlerin önlenmesinde ve çocukların gördükleri zararların en aza indirilmesinde yasa organlarına, eğitimcilere, hatta bütün vatandaşlara görev düştüğünü ve çocuğu cinsel istismardan korumanın bütün büyüklerin sorumluluğunda olduğunu belirtti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.