Tak gözlüğü bak keyfine

En son geliştirilen mobil teknolojilerin tanıtıldığı Mobil Dünya Kongresi (MWC) Barcelona’da başladı. Yeni akıllı telefonların ve iletişim teknolojilerinin tanıtıldığı fuarda, şirketler ‘eğlence’ ile ön plana çıkmaya çalıştı.

Akıllı telefon, tablet ve giyilebilir teknoloji gibi en yeni mobil cihazların ve mobil iletişimde son teknolojilerin tanıtıldığı Mobil Dünya Kongresi (MWC) Barcelona’da başladı. Türk Telekom’un davetiyle katıldığımız ve teknoloji devlerinin son kozlarını oynadığı fuarda bu yıl akıllı telefonların son trendi belli oldu.

Bu trend eğlence. Neredeyse tüm akıllı telefon üreticileri sanal gerçeklik (virtual reality) gözlüklerini ve 360 derece çekim yapabilen kameralarını tanıttı. Eğlence ve oyunlara özel olarak hazırlanan bu yeni cihazlar için geliştirilen akıllı telefonlar da güçlü işlemciye sahip.

PAZARA İTİCİ GÜÇ

Akıllı telefon pazarının artık doyum noktasına ulaşmasıyla beraber üreticiler yan ürün ve aksesuarlarla yeni bir ekosistemin kapısını aralamaya çalışıyor. Eğlence konseptinin öne çıktığı bu yeni dönemde sanal gerçeklik ve 360 derecelik kameralarla şirketler akıllı telefon satışlarındaki ivmeyi sürdürmeyi amaçlıyor.

130 İNÇLİK EKRAN HİSSİ

LG amiral gemisi olarak adlandırılan yeni akıllı telefon modeli G5 ile beraber iki yeni ürün tanıttı. Sanal gerçeklik gözlüğü ‘LG 360 VR’ ve 360 derece video çekimi yapabilen ‘LG 360 CAM’ Güney Koreli şirketin tanıttığı yeniliklerin başında. LG G5’e özel bir kablo aracılığıyla bağlanabilen ve özel olarak tasarlanmış bir sanal gerçeklik gözlüğü olan LG 360 VR, iki metre uzaktan bakılan bir 130 inç TV ekran hissini veriyor.

HTC VİVE 799 DOLAR

Sanal gerçeklik üzerine çalışmalarını hızlandıran akıllı telefon üreticisi HTC, ‘Vive’ adındaki gözlük hakkındaki gelişmeleri MWC’ye sakladı. 799 dolar olarak fiyatı açıklanan HTC Vive için ön siparişler 29 Şubat’ta alınmaya başlanacak. Piyasaya ise nisan ayında çıkacak. Cihaz, Job Simulator: The 2050 Archives ve Fantastic Contraption adındaki iki oyunla gelecek. Gözlükle beraber kontrol için 2 adet joystikte kullanıcılara sunulacak.

360 DERECELİK BAKIŞ AÇISI

Akıllı telefonlarını yeni nesil cihazlarla destekleyen diğer bir şirket ise Samsung oldu. Gear 360 adında bir kamera geliştiren şirket, bu sayede kullanıcıların 360 derecelik videolar çekebilmesini sağlıyor. Çekilen videoların Samsung’un sanal gözlüğü Gear VR ile izlenebilmesini de sağlayan yeni kamera, aynı zamanda Galaxy S7 üzerinden kontrol edilebiliyor. Buna ek olarak Facebook ile iş birliği yapan Samsung, sanal gerçeklik üzerine sosyal ağ kurmak için harekete geçti.

HÜRRİYET


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:28 Şubat 2016Yayınlanma Tarihi:23 Şubat 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.