Takıntılar kişinin hayatını zehir eder

Kişi her şeyin yerli yerinde olması için kendisini harap eder. Saatlerce el yıkayan, banyodan çıkamayan insanlar var. Apartman katlarını sayanlar, yürürken sokakta bastığı yerleri sayan, sürekli plakalar sayan kişilere sık rastlanıyor.

Takıntılar kişinin hayatını zehir eden durumlardan birisidir.

Evine misafir kabul edemiyor bu kişiler. Eşi ve çocukları geldiğinde dışarıda soyundurarak içeriye alan bu kişilerin elleri temizlik nedeniyle yıpranmış oluyor. Takıntılardan hareketle ağır OKB’nin ele alınacağı programın konukları NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi’nden Uzm.Dr. Gökben Hızlı Sayar ve Uzm. Dr. Hüseyin Bulutolacak. Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik’in hazırlayıp sunduğu programı 00.15’te izleyebilirsiniz.

Takıntılar ne zaman başlar? Masum takıntılar var mıdır? En çok hangi alanlarda takıntılar yaşanır? Temizlik OKB’si nasıl başlar? Titizlik takıntısı yaşayan kişilerin hayatı nasıldır? Dini takıntılar, biriktirme takıntıları, cinsel takıntılar, hastalık takıntıları kişide nasıl başlar nasıl seyreder? Ağır OKB ile normal takıntılar arasındaki fark nedir? Kişilik bağlantıları var mıdır? Ağır OKB’de genetik geçişin etkisi var mıdır? Ağır OKB’lerde öğrenilmiş davranışın rolü ne kadardır? Ağır OKB’lerin yakınları hangi zorlukları yaşarlar, nasıl davranmalıdırlar? Ağır OKB’nin ilaçla tedavisinde neler yapılmaktadır? Ağır OKB tedavisinde psikoterapiden nasıl yararlanılmaktadır? Ağır OKB hangi aşamada yatarak tedavi edilmelidir? Ağır OKB tedavilerinde başarı seviyesi ne kadardır? Ağır OKB’ye eşlik eden diğer psikiyatrik hastalıklar nelerdir gibi konular ele alınacak.

Yapımcılığını Ersin Turan, koordinatörlüğünü Uğur İlyas Canbolat’ın yaptığı Psikoyorum programına SMS ve telefon bağlantısı ile soru sorulabilmektedir.
Program SKY TURK ekranında saat 00.15 de canlı olarak yayınlanacak.
Kaçırmamalısınız.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Aralık 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.