TANISI KONULAMIYOR

ANKA

Yılda yaklaşık 100 bin meslek hastalığı tanısı konulması gereken Türkiye'de ancak binden az sayıda meslek hastalığının tanısının konulabildiği ifade edildi.

Sağlık Araştırmaları Sitesi'nde yer alan V. Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi'nde sunulan bir bildiride, Türkiye'de meslek hastalıklarının yaklaşık yüzde 1'ine tanı konulabildiği belirtildi. Buna göre Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2000 yılı tahminlerine göre, dünya genelinde yılda 125 milyon iş kazası ve 160 milyon meslek hastalığı ortaya çıkıyor. Türkiye'de ise yılda yaklaşık 80 bin iş kazası kayıt altına alınırken, binden az sayıda meslek hastalığının tanısı konulabiliyor.

Dünya genelinde iş kazalarının meslek hastalıklarına oranları karşılaştırıldığında Türkiye'de yılda yaklaşık 100 bin meslek hastalığı tanısı konulması gerektiği tahmin ediliyor. Ancak Türkiye'de mesleksel faktörler sonucu ortaya çıkan hastalıkların pek çoğuna doğru tanı konulamadığı ve etkin bir şekilde tedavi edilemediği tahmin ediliyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.