TANSİYON ARTIK GENÇLERDE

REUTERS

Eskiden yaşlı hastalığı olarak bilinen yüksek tansiyonun, gençlerin üçte birinden fazlasında görüldüğü bildirildi.


İngiltere'de 8 binden fazla kişi üzerinde yapılan araştırmada, 16-34 yaş arasındaki her üç kişiden birinde hipertansiyon görüldüğü ortaya çıktı.

Daily Mail gazetesindeki habere göre, bu kişilerin yirmide birinde ise tansiyon sorununun çok ciddi boyutta olduğu belirlendi.

Uzmanlar, tansiyonunun genç yaşlara kadar düşmesinin nedeninin, alkollü ve alkolsüz içki tüketiminin çokluğu, kötü beslenme ve hareket yetersizliği olduğunu belirtiyorlar.

Bu yılın ocak-temmuz ayları arasında 8,586 kişinin kan testlerinin analiz edilmesi suretiyle yapılan araştırmada, 16-34 yaş arasındakilerin yüzde 35'inin tansiyonu 140/90'dan fazla çıktı. Bu yaştakilerin yüzde dördünde de tansiyonun 180/110 olduğu görüldü.

Normal tansiyon seviyesi 120/80 olarak kabul ediliyor. Yüksek tansiyon kalp krizi, inme ve böbrek hastalığı riskini artırıyor.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:05 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.