TANSİYON İÇİN YENİ TEDAVİ

REUTERS

2010 başında test aşamasının sona ereceği belirtilen yeni bir tedavi yöntemi yüksek  tansiyon hastaları için umut olacak.

Alman "Die Welt" gazetesinin internet sayfasındaki habere göre, yeni  tedavi yönteminde kateterle kasık atardamarından girilerek, kateterin ucundaki  özel koterle, yüksek tansiyonda etkili olduğu varsayılan böbrek üzerindeki  sinirler yakılıyor.

Bu uygulamadan sonra, ilaçla tedavi edilemeyen hastalarının sistolik basınçlarında (büyük tansiyon) bir yılda  30 birimlik düşüş olduğu bildirildi.

Alman Lübeck Üniversite Kliniği profesörlerinden Heribert Schunkert,  kentte yüksek tansiyon konusunda düzenlenen bir kongrenin açılışında yaptığı  konuşmada, yeni yöntemin günlük tedavide uygulanmaya başlaması durumunda yüksek  tansiyon hastalarının yüzde 95'inin bundan faydalanmasının mümkün olacağını  söyledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.