TARHAN'DAN PSİKOLOJİK EĞİTİM

DHA

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, olan 1 Mayıs'a hazırlanan poliselere  psikolojik seminer verdi.


Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü, 32 yıl aradan sonra Taksim'de ilk kez kutlanacak olan 1 Mayıs kutlaması için bugün tatbikat düzenledi. İki yıl önce Emek ve Dayanışma Günü ilan edilen 1 Mayıs'a hazırlanmak için 3 aydır fizik ve psikolojik eğitim de alan çevik kuvvet polisleri, basın mensuplarının önünde, grup uzaklaştırma provası yaptı. Tatbikata özel eğitimli köpekler de katıldı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan da gruplara müdahale ve gözaltı tatbikatı da yapan polislere, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü Konferans Salonu'nda seminer verdi. 1977 yılındaki Taksim'deki kanlı 1 Mayıs olaylarında genç biri olduğunu anlatan  Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bunca yıl aradan sonra bugün Taksim yeniden gösterilere açıldı. Bu Türkiye’nin 50 yıllık gidişatındaki değişimin işareti. İngiltere’de Hyde Park’ı var. İstiklal Caddesi de Türkiye’nin Hyde Park’ı olmalı. Tabii burada olay çıkarmaya meyilli gruplar olabilir. Onlara karşı da sağduyulu olunmalıdır" diye konuştu.

MÜDAHALE ÖNCELİĞİMİZ DEĞİL

İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Kamil Karabörk de 1 Mayıs’ın huzur ve güvenli bir ortamda kutlanması için 3 aydır hazırlık yaptıklarını söyledi. Kamil Karabörk, "Taksim’deki kutlamaların huzur içinde geçmesi amacıyla İstanbul dışından da takviye alınarak, tüm tedbirler alındı. Bu yıl Taksim’de kutlama kararı çıkınca daha önceki yıllardaki tedbirler değiştirildi. Daha önce grupların meydana çıkmasını engelleme amacındaydı. Bu yıl ise meydanda rahatça kutlamaların yapılması, oraya çıkışın sağlanması ve güvenliğin sağlanmasına yönelik. Bunun için çeşitli eğitimler yapıyoruz" dedi.

Taksim’de ve şube içinde eğitimler yaptıklarını kaydeden Kamil Karabörk, emniyet personeline spor eğitimi ve kanunun izin verdiği ölçüde müdahale tekniklerini gösterdiklerini söyledi. Kamil Karabörk, sadece fiziki olarak değil, bilgi anlamında da personelin hazırlanması amacıyla üniversitelerden öğretim görevlilerini davet ettiklerini belirterek, "Müdahale işin en kolay aşamasıdır, bizim önceliğimiz değildir. 1 Mayıs’ta polis sayısı 20 bini bulacak" diye konuştu.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.