Tarihin en iyi hazır cevapları

Tarihi kişiliklerin olağan veya olağanüstü durumlarda verdikleri sıra dışı cevaplar, politik veya yaratıcı karakterlerinin bilinmeyen yanlarına ışık tutuyor.

Tarihi kişiliklerin olağan veya olağanüstü durumlarda verdikleri sıra dışı cevaplar, politik veya yaratıcı karakterlerinin bilinmeyen yanlarına ışık tutuyor.

tarihilaflarİşte ABD’li psikiyatr Dr Mardy Goethe’nin internet sitesinde derlediği şaşırtan cevaplar: TRUMAN CAPOTE: “Tiffany’de Kahvaltı” kitabıyla 20’nci yüzyıla iz bırakan ABD’li yazar, kalabalık bir barda arkadaşla-rıyla içki içerken kendisinden imza isteyen bir kadınla karşılaşmıştı. Kadının bu isteğine sinirlenen kocası ise masaya gidip fermuarını açmış ve “Bunu neden imzalamıyorsun?” demişti. Bunun üzerine Capote’nin cevabı ise “Onu imzalayıp imzalayamayacağımı bilmiyorum. Belki adımın ve soyadımın baş harflerini yazabilirim” olmuştu. WİNSTON CHURCHİLL: Varlıklı İngiliz Astor ailesinin gelini olan ABD cemiyetinin ünlü siması Nancy Astor, 1912’de İngiltere Başbakanı Churchill’in sarayındaki akşam yemeğine katılmıştı. İngiliz liderin sarhoş hallerine dayanamayan Astor’ın “Winston, eğer benim kocam olsaydın kahvene zehir koyardım” sözlerine Churchill, “Nancy sen de benim karım olsaydın ben o kahveyi içerdim” cevabını vermişti. Sosyalist parti üyesi Bessie Braddock’ın da Churchill’in taşkınlıkları karşısında “Winston çok sarhoşsun” yorumuna Churchill “Haklısın Bessie. Sen de çirkinsin. Fakat ben yarın sabah ayılacağım ve sen hâlâ çirkin kalacaksın” karşılığını vermişti. MAHATMA GANDHİ: Hint lider, 1931’de İngiliz yetkililerle görüşmek için yaptığı Londra ziyaretinde kendisine “Batı Medeniyeti hakkında ne düşünüyorsunuz?” diye soran bir muhabire “İyi bir fikir olabilirdi” demişti. PAPA 23. JOHN: Vatikan’da kaç kişinin çalıştığı sorusu üzerine Papa, uzun uzun düşünüp “Yaklaşık yarısı” yanıtını vermişti. OSCAR WİLDE: İrlandalı yazar 1882 yılında ABD’ye yaptığı bir ziyarette gümrük memuruyla ilginç bir diyalog kurmuştu. Giyim tarzı ve estetik kaygılarıyla insanları şaşırtan Wilde, New York’taki gümrük memurunun “Beyan etmek istediğiniz bir şey var mı?” sorusuna “Deham dışında beyan edeceğim bir şey yok” diye karşılık vermişti. MİLLİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Mayıs 2013Yayınlanma Tarihi:08 Mayıs 2013