TASAVVUF MÜZİKLİ TERAPİ

DHA

Eğitim gören engelli öğrencilere, Yurdaer Camii ve Külliyesi'nde Tasavvuf Müziği eşliğinde terapi uygulandı.

Dağkent Mahallesi'ndeki Özel Makbule Ölçen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde eğitim gören 15 engelli öğrenci, öğretmenleri tarafından Yurdaer Camii ve Külliyesi'ne getirildi. Öğrenciler, Selçuklu mimarisinden esinlenerek yaptırılan caminin içinde, şadırvanın etrafına oturtuldu. Burada öğrencilere, 6 metre yükseklikten şadırvana akan su sesi eşliğinde tasavvuf müziği dinletildi. Rehabilitasyon merkezindeki derslerde 20 dakikanın ardından dikkatleri dağılan ve farklı hareketler sergiledikleri belirtilen öğrenciler, camide kendilerini 45 dakika boyunca yankılanan su sesine ve müziğe kaptırdı. Öğrencilerin bir bölümü ellerini açıp dua ederken, bir öğrenci de Kuran-ı Kerim'in Türkçe mealini okudu.

Öğrencilerin müzikten çok etkilendiğini belirten rehabilitasyon merkezi müdür vekili Fatma Atalay, camiyi ve oradaki ibadetlerin nasıl yapıldığını anlatabilmek ve müziğin terapi etkisinden yararlanabilmek için öğrencileri camiye getirdiklerini söyledi. Atalay, "Çocuklarımız müzikten çok olumlu yönde etkilendi. Sınıf ortamında ve grup ortamında sürekli ayrı oturma ihtiyacı hisseden bir öğrencimiz vardı. O da camide arkadaşlarıyla birlikte çok güzel bir şekilde oturdu. Bu yüzden çok faydalı olduğunu gördük" dedi.

Engelli oğlu Ali Bilen ile birlikte camiye gelen Ayşe Bilen de, camideki müzikli terapinin faydalı eğitim olduğuna inandığını belirterek, "Çok etkilendi. Çok iyi oldu. Çocuğumun bu tür eğitimlerle topluma kazandırılmasını istiyorum" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.