TATİL HEDİYESİ SİZİ ÜZMESİN

A.A

Konya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü İbrahim Tatır, yaz tatilinin yaklaştığı bugünlerde pek çok ailenin çocuklarına karne hediyesi olarak bisikleti tercih ettiğini belirtti.

Konya gibi, bisiklet kullanımına uygun düz arazi yapısına sahip yerlerde yaz aylarında genel olarak bisiklet kullanımının arttığına değinen Tatır, bisiklet yoğunluğundaki artışın ise trafik kurallarına uymama ve kask takma alışkanlığının gelişmemesi nedeniyle kazalara davetiye çıkardığını vurguladı.

Kazaya neden olan etkenlerin başında özellikle 12 yaş altı çocukların, motorlu taşıt trafik akışının yoğun olduğu yerlerde bisiklet kullanmasının geldiğini dile getiren Tatır, "Bu çocuklarımız, trafik kurallarını da tam olarak bilmedikleri için ciddi kazalar geçiriyor. Sakat kalınması vakalarıyla da karşı karşıya kalınıyor, bunlar üzüntü verici" dedi.

Tatil armağanı bisikletlerin acı olaylara neden olmaması için en büyük görevin ailelere düştüğünü vurgulayan Tatır, şunları kaydetti:

"Bunun için 12 yaşına kadar olan çocukların mutlaka ailelerinin gözetiminde ve trafiğin az olduğu yerlerde bisiklet kullanmasını öneriyoruz. Bu son derece önemlidir. Ayrıca aileler, özellikle akşam saatlerinde bisiklet kullanacak çocuklarına, siyah ve koyu kıyafetler yerine ışığı yansıtan beyaz ya da fosforlu kıyafetler giydirmelidir. Fosforlu bir eldiven bile akşam bisiklet kazalarının yaşanmasını azaltacaktır. Ayrıca, sürücülerin bisiklet yollarını kullanmalarını ya da yolun sağından kaldırıma paralel bir şekilde seyretmelerini istiyoruz. Bisikletlerde, pedal, teker, arka ve ön kısımda mutlaka ışık yansıtıcılarının bulunması gerekiyor."

KASK KULLANMAK ÇOK ÖNEMLİ

Bisiklette kask kullanma alışkanlığının maalesef henüz yerleşmediğini ifade eden Tatır, sözlerine şöyle devam etti:

"Bisikletle yolculuk yapan kişi, otomobiller gibi kapalı bir mekanda seyahat etmediği için bir kaza anında darbelere doğrudan maruz kalıyor. Böylece en basit kazalarda bile ölüm ve sakat kalma riski artıyor. Bu nedenle bisiklet kullananlar, özellikle de çocuklarımız, son derece şık bir görünüme de sahip olan başa takılan bisiklet kaskları kullanırlarsa, karşılaşılabilecek riskleri en aza indirmiş oluruz."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.